Fico se klaněl u Husákova hrobu
Fico se klaněl u Husákova hrobu
Fico už se svým obdivem k Putinovi netají a měl by za své zrádné chování vůči EU a NATO nést následky.

Slovensko – Bývalý komunista a současný slovenský premiér Robert Fico (Směr) se slzou v oku nostalgicky zavzpomínal u hrobu Gustava Husáka na zlaté totalitní časy. Ve středu 10. ledna si totiž slovenští komunisté připomínají 111. výročí narození Gustava Husáka (1913–1991), vrcholného představitele tvrdé linie komunistického režimu, který se stal i osmým (a posledním komunistickým) prezidentem Československa.

K hrobu posledního komunistického prezidenta Československa Fica doprovodili i dva místopředsedové slovenské sněmovny, Ľuboš Blaha a Andrej Danko. Levicové trio se pak společně poklonilo svému politickému vzoru a k hrobu Husáka položili věnce a kytici.

Podle Fica sehrál Husák rozhodující úlohu a zabránil represáliím v normalizačních 70. letech. „Vždy byla s ním spojována vzdělanost a inteligence. Udělal i chyby, ale kdo je nedělal a nedělá. Já ovšem cítím, že je mu třeba projevovat úctu a respekt,“ napsal na sociální sítě Fico, který se netají obdivem k Husákovi a vyzdvihuje jeho vůdčí úlohu a odvahu během Slovenského národního povstání za druhé světové války. V 50. letech však i tento zarytý komunista a stalinista skončil ve vězení jako „buržoazní nacionalista“.

Podobně vidí Husáka i předseda vládní nacionalistické Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko, který jej považuje za jednu z nejvýraznějších osobností. „Měl těžký život, udělal i mnoho chyb, ale to, co zanechal, z toho žijí i dnešní generace,“ uvedl Danko.

Husák v prosinci 1989 rezignoval na funkci prezidenta a po něm nastoupil do úřadu Václav Havel.

ev