Fico jede podle ruských not: Ukrajina prý není suverénní stát a v NATO ji nechce
Fico jede podle ruských not: Ukrajina prý není suverénní stát a v NATO ji nechce
Fico a jeho sovětský guru Putin. foto: wiadomosci.dziennik.pl

Slovensko – Slovenský premiér Robert Fico (Směr) už své sympatie k Rusku vůbec neskrývá a mluví jako pravý kremelský vazal. Ve slovenském rozhlase prohlásil, že Ukrajina „není suverénním státem“ a je „pod totálním vlivem USA“. Dále se nechal slyšet, že je proti vstupu Ukrajiny do NATO.

Fico své protiukrajinské výroky nemírní ani přesto, že se má již ve středu 24. ledna setkat s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem. Dokola opakuje, že konflikt nemá vojenské řešení a Ukrajina se bude muset vzdát části území. „Co čekají? Že Rusové odejdou z Krymu, Donbasu a Luhansku? Vždyť je to nereálné,“ řekl Fico a dodal, že Slovensko Ukrajině zbraně dodávat nebude.

Putinův lokaj se vyjádřil se i k případnému přijetí Ukrajiny do EU. „Pokud jde o vstup do EU, my je respektujeme, ale musí splnit podmínky, a ne že politicky vstoupí do Aliance země, která absolutně neplní žádné požadavky. Řeknu mu, že jsem proti členství Ukrajiny v NATO, že ho budu vetovat a blokovat, protože to je základ pro třetí světovou válku a nic jiného.“

Deník Ukrajinska pravda označil jeho výroky za „skandální“ a pořipomněl, že Fico už i dříve papouškoval ruskou propagandu. Západ prý Kyjevu „zakázal“ po vpádu ruských hord uzavřít s Ruskem příměří, protože doufal, že mu Ukrajina – po poskytnutí západních miliard a zbraní – naservíruje zraněného ruského medvěda na talíři.

Slovensská opozice má jasno a slušní Slováci se od Fica distancují. „Stydím se za takového premiéra,“ prohlásil předseda opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka a dodal, že bezcitnému a vulgárnímu Ficovi chybí základní lidská empatie a geopolitický kompas. „Lidé, přesně takoví jako my, hned za našimi hranicemi, už dva roky čelí neskutečnému utrpení. Vraždění, znásilňování, vypalování celých měst. Vše jen proto, že jako občané suverénní země zatoužili žít v Evropské unii. A jediné, na co se tváří v tvář takovému utrpení, které klidně mohlo postihnout Slovensko, kdyby dějiny kráčely jen trochu jinak, zmůže čtyřnásobný premiér Fico, jsou cynické řeči,“ uvedl Šimečka a připomněl, že na Ukrajině se podle bojuje i za Slovensko. „Fica už zájmy vlastní země zjevně vůbec nezajímají, jde mu jen o politické přežití, beztrestnost a pomstu“.

ev