Slovenská ministryně obnovila kulturní spolupráci s Ruskem. Lidé ji chtějí odvolat
Slovenská ministryně obnovila kulturní spolupráci s Ruskem. Lidé ji chtějí odvolat
foto: spravy.pravda.sk

Slovensko, Rusko – „Kupředu k Rusku, zpátky ni krok!“ tak by se dal parafrázovat současný obrat slovenské vlády od západu na východ. Nový kabinet je skrznaskrz proruský a prolezlý levičáky a nacionalisty.

Jednou z takových truchlosměšných figur této rudé party je i nová ministryně kultury Martina Šimkovičová, bývalá televizní moderátorka a „politička“. Z příkazu premiéra Fica a v souladu se svým rusošvábským přesvědčením obnovila spolupráci s Ruskem a Běloruskem.

Zákaz spolupráce s těmito státy přišel ze strany slovenského ministerstva kultury, tehdy ještě pod vedením bývalé ministryně Natálie Milanové, týden po napadení Ukrajiny.

Ministryně Šimkovičová nasebe upozornila ihned po nástupu do úřadu, kdy napsala svému českému protějšku Martinu Baxovi dopis, který byl na úrovni slohové práce žáka základní školy.

Následně zrušila podporu veškerých LGBT projektů, načež následně na facebookových stránkách ministerstva kultury zveřejnila anketu, kde se ptala „Co je víc kulturní, podpora LGBTQ+, anebo obnova památek?“

„Ve světě jsou desítky válečných konfliktů a podle našeho názoru by na něj neměli doplácet umělci a kultura,“ uvedla pro Pravdu Šimkovičová prostřednictvím svého mluvčího Pavla Čorby.

Slovenská kulturní scéna má Šimkovičovou za proruskou „hlupaňu“. Jako jeden z prvních se ozval hudebník Palo Habera: „Paní ministryně, mohla byste prosím přidat Severní Koreu? Díky,“ napsal Habera na svůj Instagram. Lidé Haberu podpořili a za odstoupení „ministryně“ se už na petici podepsalo přes 180 000 lidí (ve středu 24.1., pozn. aut.). Podle serveru Aktuality.sk je to největší počet Slováků, jaký kdy podporoval nějakou online petici a hlasů pro odchod Šimkovičové každodenně přibývá po desítkách tisíc. Jen pro srovnání – ve volbách získala Šimkovičová 27 615 hlasů.

Šimkovičová na petici reagovala trestním oznámením za údajné „maření nebo ztěžování plnění důležité úlohy orgánu veřejné moci“, čímž svou prostoduchost jen potvrdila. Zpochybňovat totiž petiční právo a svobodu projevu, což jsou jedny z nejdůležitějších demokratických institutů, a dovolávat se pomoci policie a státních zástupců, může opravdu jen totální ignorant a hlupák. V Rusku to jde, ale na Slovensku (prozatím) ne.

I v Česku populární herečka Emília Vášáryová se obává: „Len aby sme v hanbe nezostali. Neočakávala som nič, ale je mi jasné, že bude veselo a že to bude fraška.

Výtvarnice Ivana Šáteková má za to, že Šimkovičová je „výsměch vlády umělcům, kteří ji dlouho leží v žaludku“.

Průpravu má Šimkovičová z hlediska Ficova kabinetu „kvalitní“, protože v letech 2018–2023 působila v internetové televizi Slovan, která šířila dezinformace, homofobní názory, proruskou propagandu a propagovala antisystémové strany.

Poslední mezinárodní ostudu si Šimkovičová uřízla v souvislosti s pozváním rakouského ministra kultury Wernera Koglera. A protože se s ministrem nesetkala a vůbec ani netuší, že ministrem kultury sousední země je muž a že Werner je mužské jméno, došla k závěru, že se jedná o ženu a následně se pochlubila na facebooku, že navštívila evropské hlavní město kultury 2024 Bad Ischl na pozvání ministryně kultury Werner Kogler.

Ministerstvo následně chybu opravilo a pak omezilo možnost komentování, následně pro jistotu smazalo všechny příspěvky od nástupu Šimkovičové do funkce.

Premiér Fico ale svou ministryni brání a naopak ji pochválil za plnění vládního programu. A ten (Fico i program) je silně prorusklý, takže paní ministryně svou práci dělá dobře.
evak