Předvolební náboženské procitnutí Andreje Babiše
Předvolební náboženské procitnutí Andreje Babiše

ČR – Bývalý komunista a agent StB Andrej Babiš, ateista, který sám v minulosti prohlásil, že do kostela nechodí a není věřící, před závěrečnými prezidentskými souboji zázračně prozřel. Konvertoval od Marxe a Lenina k Bohu a nyní žádá nebeské síly o seslání nějakých loajálních voličů. Chodí na mše a o pomoc požádal např. i Pražské Jezulátko.

„K Jezulátku chodím rád. Nikdy jsem to nikomu neřekl. Byl jsem tam i den před volbami a poslal mu prosbu. Funguje to,“ odhalil své náboženské zanícení Babiš na svém Twitteru.

O pomoc chtěl sochu Jezulátka požádat i minulé úterý, správci kostela Panny Marie Vítězné ale vstup do chrámu uzavřeli, jelikož nechtěli, aby Babiš poutní místo zneužíval ke své prezidentské kampani. Možná si vzpomněli, jak Babiš dříve spolu s komunisty tvrdě bojoval o zdanění církevních restitucí.

Náhlému Babišovu náboženskému osvícení ale ve skutečnosti nikdo nevěří a každému soudnému člověku je jasné, že jeho nejnovější změna víry souvisí s prezidentskou kampaní. „Dobrý křesťan“ Babiš takto usiluje o nerozhodnuté hlasy v regionech s vysokým počtem věřících. Tak je tomu např. na jižní Moravě, podle sčítání lidu v roce 2021 je tady 31 procent obyvatel věřících.

„Na jižní Moravě skutečně můžeme vidět na české poměry velké množství věřících lidí. Navíc zde vidíme i velký počet hlasů pro neúspěšné kandidáty. Jinými slovy, Petr Pavel ani Andrej Babiš zde nezaznamenali v prvním kole velký úspěch,“ řekl pro CNN Prima NEWS ředitel agentury STEM Martin Buchtík.

Naproti tomu politolog Jan Kubáček má za to, že na Babišovu náboženskou přetvářku nikdo neskočí. „Odpůrci i jeho příznivci budou v jeho kroku vidět tendenčnost. Což přesně kandidát Babiš chce. Může totiž svým voličům říct: Podívejte se, zase mě kritizují. Nemohu ani jít do kostela kdy se mi zachce,“ řekl pro CNN Prima NEWS Kubáček.

Babišovo ohánění se Pražským Jezulátkem ale může jeho odpůrce spíše ještě více rozzuřit, zvláště pak ty věřící. Pokud nerozhodnutí věřící voliči na někoho dají, bude to spíše případné doporučední pražského arcibiskupa Jana Graubnera, než náboženské kotrmelce zkompromitovaného a profláklého politika Babiše.

kec