Další zoufalý Babišův pokus o zvrat. Prý mu jde o život
Další zoufalý Babišův pokus o zvrat. Prý mu jde o život

ČR – Andrej Babiš v boji o prezidentský post už aktivoval kdekoho – vedle svého hnutí ANO komunisty, SPD, Trikoloru, další nespokojence s vládou všeho druhu, trolly a rusošváby toužící po „míru“ na ruský způsob a další podobné kolaboranty, a dokonce i všechny svaté. A tak v zoufalé snaze zvrátit nepříliš povzbudivé předvolební odhady přistoupil k jednomu z posledních triků – udělat ze sebe nevinného otloukánka, kterého chtějí zlí příznivci vlády zavraždit, neboť hodlá nastolit mír s Ruskem a pro lidi chce jen to nejlepší.

Vůdce ANO včera na tiskové konferenci totiž oznámil, že ruší další výjezdy a kontaktní kampaň už nepovede, jelikož prý obdržel anonymní dopis, v němž mu někdo vyhrožuje smrtí. Babiš anonym nahlásil na policii, podobně jako to udělal už v sobotu, kdy údajně obdržel dopis s nábojem adresovaný jeho manželce. Pro zvýšení efektu požádal i o policejní ochranku.

Politologové ale Babišův úskok prokoukli. Dle jejich názoru ukončení kontaktní kampaně nebude mít na výsledek voleb prakticky žádný vliv a trend nijak nezvrátí. Podle politologa Josefa Mlejnka byla setkání s občany zrušena spíš kvůli tomu, že záběry Babiše čelícího na veřejnosti odpůrcům nevyvolávají dobrý dojem. „Možná je to trochu z nouze ctnost,“ dodal Mlejnek.

Politolog Miroslav Mareš si zase myslí, že se Babiš snaží využít dojem o ohrožení rodiny a zařadit Pavlovy příznivce do jedné řady s těmi, kteří tyto výhrůžky zasílají. „Doufá, že tím mobilizuje co nejvíc svých voličů a zároveň odradí některé z těch, kteří zvažují volbu Pavla,“ řekl politolog.

„Toto je další, podle mě už dost zoufalý pokus. Na druhou stranu na jeho voliče to může fungovat celkem mobilizačně,“ uvedl Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu s tím, že se Babiš za každou cenu snaží změnit náladu ve společnosti, která mu nenahrává.

„Lze to vnímat, že je to trošku i protitah ze strany Babiše a jeho štábu, když vnesou do veřejného prostoru téma, že je to Babiš, kdo je napadán - jak on to interpretuje - příznivci Petra Pavla,“ podotkl Mlejnek, který mimochodem pochybuje, zda oznámené výhrůžky mohou Babišovi přinést rozhodující hlasy, vzhledem k Pavlovu náskoku ve volebních modelech. Podle Mlejnka si nyní bude Babiš v kampani hrát na oběť, přestože to byl právě on, kdo nechal vylepit lživé billboardy, za které byl viněn z agresivity.

Nutno dodat, že podobné výhrůžky dostávají běžně nejen politici, ale i novináři. Nikdo z nich na ně ale nereaguje tak teatrálně a hystericky, jak to dělá Andrej Babiš. Politologové se domnívají, že Babiš svou agresivní kampaň už přepálil a tento poslední pokus u voličů nezabere. V jeho případě dvojnásobně platí, že kdo seje vítr, sklízí bouři.

kec