Polský europoslanec: Dejme Ukrajincům jaderné zbraně
Polský europoslanec: Dejme Ukrajincům jaderné zbraně
Ilustrační foto

Evropa – S radikálním nápadem přišel polský europoslanec Radosław Sikorski v rozhovoru pro ukrajinskou internetovou televizi Espreso TV. Řekl, že by Západ měl darovat Ukrajině jaderné zbraně, aby mohla účinně bránit svou nezávislost proti ruské agresi.

Není to nic nového pod sluncem. Ukrajinci jaderné zbraně dříve vlastnili a zřekli se jich až v rámci tzv. Budapešťského memoranda v roce 1994, kdy jim USA, Velká Británie a Rusko garantovalo nezávislost, bezpečnost a územní jistoty. Svět po ruské agresi na Ukrajině letos v únoru snad už s konečnou platností pochopil, že uzavírat jakékoliv smlouvy s Ruskem je holý nesmysl.

Rusko podle Sikorského tuto dohodu už několikrát porušilo. „Protože Rusko porušilo Budapešťské memorandum, věřím, že my jako Západ máme právo dát Ukrajině své jaderné hlavice. Mohla by tak bránit svoji nezávislost,“ prohlásil pro Espreso TV.

Zcela hypoteticky: Co by se stalo, kdyby se Ukrajincům podařilo vytlačit ruské okupanty nejen z celé Ukrajiny, ale dokonce i z Krymu? Vzhledem k tomu, že Putin si prý nemůže dovolit prohrát (byl by to jeho politický konec, soudruzi by mu zřejmě dle místního zvyku i zakroutili krkem), mohl by tváří v tvář debaklu prohlásit, že Ukrajinci chtějí na Rusko zaútočit a on proto musí použít nějakou menší strategickou jadernou bombu na zvrácení výsledku války. Jak by na jaderný útok asi zareagovalo NATO, které od začátku války Putinovi slibuje, že v žádném případě nijak vojensky nezakročí? Pravděpodobně by s EU zřejmě v rámci nějakého cca patnáctého balíčku přiřadilo na sankční seznamy pár dalších putinových poskoků...

Při představě jaderných zbraní v rukou bojovných Ukrajinců se musí orosit zadní partie nejen západním politikům typu Macron nebo Scholz, ale i samotnému Putinovi s jeho agresivní sebrankou. Byl by to nečekaný strategický tah na válečné šachovnici, který by mohl vést k jadernému patu. Okupanti, neustále hrozící svým jaderným arzenálem, by najednou ztratili výhodu nukleárního esa v rukávu a vyhrožovat by najednou mohli Moskvě i Ukrajinci. Ti bojují za své přežití, a proto by se s Rusy, kteří jim už pětinu území srovnali se zemí a každodenně tam provádějí zvěrstva na civilistech, moc nepárali. Na rozdíl od opatrně našlapující aliance a Západu.

evak