Meteorologové mají za to, že se Břeclavskem prohnalo malé tornádo
Meteorologové mají za to, že se Břeclavskem prohnalo malé tornádo
Ilustrační foto

Břeclavsko – Bouřky, vítr a zřejmě i slabší tornádo. Přírodní živly řádily v pondělí večer na Břeclavsku a např. v Lanžhotě poškodily téměř celou čtvrť, asi 30 domů. Hasiči museli během včerejšího večera zasahovat ve dvaačtyřiceti případech.

Podle starosty Lanžhota Ladislava Straky vypadal větrný vír jako malé tornádo nebo tromba. Zda se opravdu jednalo o tornádo by měli zjistit pracovníci z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu, kteří právě směřují na místo. „Máme videa od lidí i informace od kolegů amatérů. Je možné, že to mohlo být slabší tornádo. Jedeme se podívat na místo na škody, které to způsobilo, abychom měli objektivní informace. Stejné škody ale může způsobit i situace, kdy to nebude tornádo. Potenciál tam ale je,” řekl hydrometeorolog Petr Münster z výše uvedené pobočky.

Hasiči obdrželi první žádosti o pomoc už po půl šesté odpoledne, bez proudu se ocitlo několik tisíc domácností. Živly se prohnaly Vysočinou a jižní Moravou, především Břeclavskem a Znojemskem. „Do dvacáté hodiny se jednalo o pětačtyřicet událostí. V jednačtyřiceti případech se jednalo o stromy spadlé převážně na komunikace. Stromy z budov jsme odstraňovali na Znojemsku v obcích Křepice a Vedrovice,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Škody jdou do milionů korun, zejména na střechách domů. Padající stromy v devíti případech poškodily i vedení vysokého napětí. Na jižní Moravě a na Vysočině se zhruba 3 500 domácností ocitlo bez dodávek elektřiny.

Zdejší lidé již dnes vzhlížejí k obloze s obavami. Před rokem, konkrétně 24. června, totiž udeřilo na Břeclavsku a Hodonínsku pravé ničivé tornádo. Zemřelo šest lidí, jeden dospělý a malé dítě byli mimochodem z Valašského Meziříčí, poškozeno bylo 1 200 domů a 200 muselo být strženo.

AKTUALIZACE 15.6.

Meteorologové z ČHMÚ po prohlídce následků bouře na twitteru odpoledne uvedli: "Předběžné informace naznačují, že mohlo jít o tornádo mírné intenzity F1." (vloni šlo o tornádo F4, pozn. aut.) Dále uvedli, že původcem tornáda podle nich byla dlouho žijící bouřková buňka, která vznikla poblíž Prahy. Podle dopadů na terén šlo o tornádo s větrem o rychlosti okolo 150 km/hod. "S ohledem na dlouhou životnost a přechodně i některé radarové příznaky bouře je pravděpodobné, že šlo o supercelu. Budeme dále upřesňovat," dodali meteorologové. 

ECHO Valašska