Podlost nejhrubšího zrna, reagoval Pavel na Babišův lživý billboard
Podlost nejhrubšího zrna, reagoval Pavel na Babišův lživý billboard
Ilustrační foto

ČR – „Je to podlost nejhrubšího zrna,“ reagoval prezidentský kandidát Petr Pavel na Babišovy nejnovější billboardy varující obyvatelstvo před tím, že voják Pavel „zavleče Česko do války.“

Ve skutečnosti Babiš opět lže, protože prezident žádnou válku vyhlásit nemůže. „Strašení válkou či zatažením do války, případně mobilizací považuji za zbabělost, podlost nejhrubšího zrna. Je to zneužívání strachu ve vlastní politický prospěch,“ uvedl Pavel s tím, že mír má smysl chránit.

„Jako voják jsem nikdy nebyl ten, kdo tlačil někoho do konfliktu. Když se podíváme, jak fungují armády v demokratických zemích, tak armády plní politické zadání, žádná armáda nejde do války, protože by si nějaký generál usmyslel, že už se dlouho neválčilo. Války začínají politici, ne vojáci,“ dodal generál.

Babišův billboard vyvolal řadu nesouhlasných reakcí mezi politology i politiky a expremiéra setřela kvůli vojákům např. i minystryně obrany Jana Černochová. „Nejsou to žádní krvelační váleční štváči, ale profesionálové. Slova o vojácích budete brát špatně zpátky. Nepoužívejte je v kampani (...) zachovejte prosím důstojnost, co se obrany a bezpečnosti týče. Když jsme stáli na letišti ve Kbelích při repatriaci jejich těl, oběma nám tekly slzy. Tehdy jste věděl, že umírají i za nás. Nezaslouží si, abyste je teď urážel,“ napsala Černochová.

Babiš používá v kampani lži stejně, jako to před ním dělali jeho proruští přátelé Miloš Zeman a Viktor Orbán. Podle politologa Petra Sokola je doslova kopíruje.

„Babišova volební kampaň je téměř okopírovaná kampaň, se kterou vyhrál poslední volby v Maďarsku Viktor Orbán. Přesně takto ta kampaň byla: ‚Já vás nezatáhnu do války‘,“ uvedl pro novinky.cz Sokol.

Zeman zase před 2. kolem nasadil proti Jiřímu Drahošovi štvavé billboardy strašící lidi migranty. „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“ stálo na billboardech, které údajně sponzoroval Spolek přátel Miloše Zemana. Zeman rovněž vytruboval, že prý Drahoš v případě vítězství každému občanovi hodlá umístit do jejho domova nějakého migranta. Byla to skutečně supidní lež, nicméně spousta omezenců na to slyšela a s hrůzou v očích upalovala k urnám volit Zemana.

evak