Okamura sice oficiálně Babiše nepodpořil, SPD jej ale volit bude
Okamura sice oficiálně Babiše nepodpořil, SPD jej ale volit bude
Ilustrační foto

ČR – Šéf hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš požádal vůdce proruského hnutí SPD Okamuru o podporu ve druhém kole prezidentských voleb. Jasné podpory se mu ale nedostalo, byť jisté společné zájmy obou hnutí nesporně existují.

„O žádné přímé podpoře nikoho jsme v SPD nejednali. Náš kandidát je Jaroslav Bašta,“ řekl Okamura před mimořádným jednáním Sněmovny, v němž se opozice snaží před veřejností „pokálet“ vládu a urvat nějaké body pro svého favorita.

Podle Okamury jsou voliči SPD „dostatečně inteligentní“ (což ale statistiky nepotvrzují) a jeho doporučení (nevolit Pavla) zcela jasné a dává občanům různé možnosti. Těmito „různými“ možnostmi pak logicky jsou 1) nevolit nebo 2) jít volit Babiše. Se skutečně Šalamounským řešením pak ještě přichází neúspěšný a zcela propadlý kandidát SPD Bašta, který k volbám sice půjde, ale nikoho volit nebude.

Okamura, který před volbami Babiše vyzýval k odstoupení, aby uvolnil prostor „perspektivnímu“ Baštovi, teď ani nemůže Babiše veřejně podpořit. Doporučení nevolit Pavla je však pro „dostatečně inteligentní“ voliče SPD jasným signálem, že mají volit Babiše, přestože nechce vystoupit z NATO ani EU. I bez Okamurova doporučení je však demokraticky a protirusky smýšlející generál pro protivládní a prokremelsky orientované stoupence SPD stejně nepřijatelný.

evak