Babišova „umírněná“ kampaň: Pavel chce válku. Komentátoři: Babiš lže jako Zeman
Babišova „umírněná“ kampaň: Pavel chce válku. Komentátoři: Babiš lže jako Zeman
foto: Reuters

ČR – Jako houby po dešti se přes víkend objevily po celé republice billboardy hlásající: „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Ve volbách poražený Babiš rozjel proti generálu Pavlovi nevybíravou kampaň už na své tiskové konferenci v sobotu ve volebním štábu, ještě před finálním sečtením volebních výsledků.

„Putin byl vysazen a nasazen jako agent KGB v 80. letech v Berlíně. Na toto byl připravován pan Pavel, aby byl vysazen do týlu nepřítele, aby tam získával lidi na spolupráci,“ řekl před novináři Babiš.

Babišových slov si všimli komentátoři, politici i další uživatelé. „Jiné lži, stejná strategie,“ napsal například bývalý prezidentský kandidát a umělec Michal Horáček. Mnozí se podivují, že se k takovémuto útoku snížil zrovna Babiš, který byl na Slovensku pravomocně odsouzen za spolupráci s StB a v Česku mu jeho udavačství pod krycím jménem Bureš veřejnost permanentně otlouká o hlavu.

„Babiš není žádný diplomat. V mezinárodních bezpečnostních otázkách je chaoticky jednajícím diletantem, který navíc dlouhodobě upřednostňuje svoje vlastní kšefty před skutečným zájmem obyvatel naší země. Lhář Babiš,“ postavil se za generála ve výslužbě lidovecký poslanec Hayato Okamura.

Ačkoliv šéf ANO sliboval do prezidentských voleb korektní kampaň, odborníky jeho špinění soupeře nepřekvapilo. „Domnívám se, že Andrej Babiš bude příštích 14 dní opět ten Andrej Babiš, kterého známe. Bude vykřikovat různé věci, plácat páté přes deváté, a hlavně vytvářet obrazy nepřítele,“ řekl o budoucí strategii expremiéra směrem ke 2. kolu volby marketingový odborník Jakub Horák.

Politolog Roman Joch přesnou strategii dokonce předpověděl. „Mám za to, že Andrej Babiš může na Petra Pavla vytáhnout podobnou kartu, jako před pěti lety využil Miloš Zeman proti Jiřímu Drahošovi, a sice že je ‚loutkou elit‘. Myslím, že Andrej Babiš bude velice silně akcentovat, že Petr Pavel je generál a možná nás bude chtít zavést do války,“ zmínil už v sobotních 360° Joch. Billboardy se poprvé objevily v neděli a jelikož jejich příprava, výroba a výlep trvá třeba i týden, je jasné, že je měl připraveny dlouho dopředu a to zřejmě i na Danuši Nerudovou.

„Babišovy lži není třeba rozebírat. Je třeba se jim shovívavě usmát a hlavně se nenechat odradit. Pokud to zvládneme, prohraje,“ napsal na sociální sítě Pavel. V pořadu Otázky Václava Moravce pak okomentoval přímo Babišovu taktiku ho spojovat s válkou. „Myslím si, že označit mě za válečného štváče, je naprosto absurdní,“ uvedl v neděli.

ev