Po Pellegriniho vítězství nabralo Slovensko definitivní kurz na Rusko
Po Pellegriniho vítězství nabralo Slovensko definitivní kurz na Rusko
Putin získal dalšího vazala.

SR, ČR – Zatímco demokratičtí politici v Česku a EU jsou z Pellegriniho vítězství ve slovenských prezidentských volbách zděšeni, proruská scéna na Slovensku a v Česku je nadšená.

Navzdory svému členství v NATO a EU se tak Slovensko spolu s Maďarskem přiklonilo na stranu zločinného Ruska. „Volby bohužel potvrdily, že Slovensko se postupně stává dalším trojským koněm Putina v EU a následuje tak cestu Maďarska. Je mi moc líto všech těch Slováků, kteří dnes chtěli jít jinou cestou, cestou demokracie a svobody," napsal na X Jiří Pospíšil a v podobném duchu se vyjádřila i Miroslava Němcová: „Na Slovensku je zvoleno. Nevěřím, že se Pellegrini dokáže oddělit od politiky Fica, jehož tento výsledek posílil. Přijdou ještě ostřejší útoky na justiční soustavu, veřejnoprávní média. Budeme se divit. A Rusko bude intenzivněji pokračovat v destabilizaci části zemí EU, i u nás.“

Naopak česká prorusky naladěná opozice je nadšena. „Gratuluji celému Slovensku ke zvolení Petera Pellegriniho prezidentem! Slováci si vybrali dobře, budou mít hrdého prezidenta, který vždy bude ve světě hájit jejich zájmy a bude stát za všemi občany,“ napsal majitel hnutí ANO Andrej Babiš, který Pellegriniho podporoval už před volbami.
„Podporuje úzkou spolupráci v rámci V4, hájí právo veta v EU, zdůrazňuje národní suverenitu a také potřebu vlastní národní suverénní zahraniční politiky," pochválil Ficovu loutku předseda prokremelského hnutí SPD Tomio Okamura.
Spokojeni byli rovněž bývalí prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus, jež se svým obdivem k ruskému diktátorovi ani moc netají.

„Pellegriniho v boji o prezidentské křeslo podpořil exprezident Zeman. Pellegrini umí lézt do zadku Putinovi skoro stejně hbitě jako Zeman. Tohle není směšné, tohle je nebezpečné. Již Kléma Gottwald v roce 1929 varoval: My se do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutit krk,“ napsala bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Pellegrini se na stranu Kremlu zcela jasně postavil už během volební kamapaně, kdy vedle omílání ruských lží mj. prohlásil, že pokud by Rusko napadlo některý ze států NATO, on by slovenské vojáky na pomoc neposlal. Úplně stejně na tutéž otázku (zda by pomohl Ruskem napadenému Polsku) odpověděl v prezidentské kampani i další slovenský „chcimír“ Andrej Babiš.

Protikandidát Ivan Korčok Pellegrinimu připomněl, že přispěchat napadnému spojenci v NATO na pomoc (aktivace článku 5) je závazné a že „Slovensko nemůže být černý pasažér“.

Dle výsledku voleb to ovšem většina Slováků vidí jinak.

ev