Klaus si Radě ČT stěžoval na Moravce. Nazval jej gubernátorem Putina v ČR
Klaus si Radě ČT stěžoval na Moravce. Nazval jej gubernátorem Putina v ČR
Klaus se svým duchovním vůdcem. foto: en.kremlin.ru

Praha – Na základě zákona 106 jsme 29.2. požádali Radu ČT o plné znění odpovědi na stížnost Institutu Václava Klause (IVK) k vyjádření moderátora ČT Václava Moravce. Ten loni pro slovenský Denník N uvedl, že Václav Klaus potřebuje „zlegitimizovat, že byl gubernátorem Vladimira Putina v České republice”.

Dostali jsme 2 odpovědi, nejprve informaci o prodloužení zákonné lhůty o 10 dní a na samém konci této lhůty plné znění odpovědi stěžovateli IVK: „Výrok Moravce neodpovídal étosu Kodexu ČT, nicméně jeho literu neporušil," píše se v rozhodnutí.

Spor mezi generálním ředitelem České televize Janem Součkem, respektive stížností IVK, a moderátorem Václavem Moravcem se po opakovaném rozhodnutí etického panelu ČT ve prospěch Moravce přenesl do Rady ČT.

Projednávání stížnosti IVK se v Radě protáhlo na několik měsíců. Nejprve bylo odloženo kvůli nově zvoleným radním, až na lednové jednání Rady ČT 2024. Tam se však ani napodruhé stížnost týkající se Václava Moravce nevyřešila. Radní sice o věci 10. ledna hlasovali, ani jedno ze dvou předložených stanovisek však nemělo dostatečnou podporu.

Přesto zazněla celá řada zajímavých argumentů z úst občanů. Ti se například ptali na to, jestli má Rada ČT vůbec právo zabývat se stížnostmi na zaměstnance ČT; jestli nastavení procesů stížností nepůsobí spíše jako nástroj pro šikanu nepohodlných zaměstnanců a proč radní, kteří nepokrytě hájí zájmy Václava Klause či školí SPD, nejdou příkladem a nenásledují duch Kodexu ČT.

Na schůzi 21. února letošního roku Rada ČT schválila usnesení číslo 37, které se sporem IVK a Moravce zabývalo. Na samotném jednání se nicméně obsah usnesení neřešil a neobsahoval jej ani původně zveřejněný zápis z jednání Rady ČT.

Rozhodli jsme se proto dotázat se na konkrétní znění usnesení prostřednictvím zákona 106 o svobodném přístupu k informacím, přičemž odpověď přišla v poslední možný den prodloužené lhůty s tím, že plné znění usnesení číslo 37 je v zápisu Rady ČT.

Vzhledem k obstrukcím celého procesu jsme se rozhodli na vývoj událostí upozornit média.

Anna Kotvalová, Milion chvilek pro demokracii