Plácl Korejku po zadku a je z toho mezinárodní skandál
Plácl Korejku po zadku a je z toho mezinárodní skandál

ČR, Jižní Korea – Ostudou skončila výprava vládní delegace více než 50 zástupců českých firem pod hlavičkou Hospodářské komory ČR vedené ministrem dopravy Martinem Kupkou do Jižní Koreje. Český vojenský lékař se neovládl a po příletu při kontrole zdravotního stavu plácel přes zadek korejskou hygieničku.

Lékař byl rozjařený z alkoholu, který delegace na palubě prý požívala „ve větším množství“. „Jsem v šoku. Je to ostuda české delegace. Nepamatuji si, že by se něco takového stalo, když jsem jako ministr vedl delegaci. Je to za hranicí jakékoliv slušnosti. Politickou odpovědnost za to nese ministr. Vládní letadlo není večírek, kavárna ani hospoda,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda.

Podobně to vnímá i senátor Pavel Fischer. „Je to velmi nešťastné. Jelikož to udělal člen oficiální delegace českého ministra, tak jde skutečně o mnohem závažnější věc. Je potřeba ji vyřešit v souladu s pravidly a zároveň v souladu s dlouhodobými zájmy mezi Jižní Koreou a Českou republikou,“ dodal Fischer.

Korejská společnost je totiž vůči podobným nevhodným familiárnostem mnohem méně benevolentnější, než ta česká a množí se dokonce speukulace o ohrožení česko-korejských mezinárodních vztahů. Připomíná to sice bouři ve sklenici vody, nicméně čeští diplomaté mají co žehlit.

Lékař se s delegací do Česka nevrátil a zůstal v Koreji. Dosud není ani známo, zda nebude obviněn z nějakého trestného činu. „Příslušník příspěvkové organizace ministerstva obrany byl po příletu při kontrole zdravotního stavu obviněn z krajně nevhodného chování vůči vojenskému personálu hostitelské země,‘‘ okomentoval incident na webu iDNES.cz mluvčí ministerstva David Jareš. „Ačkoli se zřejmě jedná o politováníhodné selhání jednotlivce, po důkladném prošetření incidentu bude lékař Ústavu leteckého zdravotnictví Praha kázeňsky řešen. Přijmeme opatření, aby se podobná situace už nemohla opakovat,‘‘ dodal Jareš.

ev