Paranoia zachvátila Rusko. Režim zatýká už i ultranacionalisty
Paranoia zachvátila Rusko. Režim zatýká už i ultranacionalisty
V Evropě hledaného zločince Girkina si Rusové zavřeli sami. Jen tak dál... foto: Twitter

Rusko – Ruská stvůra začala požírat své vlastní parchanty. Než přišla vzpoura Prigožinových Wagnerovců, mohli ruští ultranacionalisté (kupodivu) kritizovat ruský generální štáb i způsob vedení války na Ukrajině. Mohli dokonce používat zakázané slovo „válka“ a směli beztrestně mluvit o ztrátách a nezdarech ruských jednotek.

Ostatní Rusové nafasovali za takové řeči řadu let za mřížemi. Liberální opozice v Rusku de facto zmizela, protože její představitelé buď před režimem utekli do exilu nebo byli uvězněni, popř. zavražděni.

Nyní došlo ke změně a na řadu přišli i zastánci války, kteří byť jen kritizují špatný způsob jejího vedení.

Podle časopisu Foreign Policy se Putin stal po Prigožinově vzpouře mnohem paranoidnějším. „Jakákoli kritika bez ohledu na to, jak je upřímná a konstruktivní, je považovaná za předzvěst nějakého jiného převratu nebo povstání. Sahá to až do bodu, kdy jsou vyhazováni generálové považovaní svými podřízenými za kompetentní, a to jen kvůli tomu, že mluvili o obtížné situaci na frontě,“ napsal lotyšský novinář Kristaps Andrejsons.

Jako první byl zatčen Igor Girkin (zvaný Strelkov), který v roce 2014 velel separatistům na Donbasu. Tento ruský zločinec byl mj. odsouzen v Nizozemsku na doživotí kvůli sestřelení boeingu malajsijských aerolinek nad východem Ukrajiny. Záhy jej za mříže následoval jeho blízký spojenec – antisemitský ultranacionalista Vladimir Kvačkov.

Duchem prostému a vycepovanému ruskému publiku zatčení Girkina vysvětlil v televizi Pěrvyj kanal propagandista s výstižným jménem Jevgenij Satanovskij. Putin je prý suverénní car a nelze jej kritizovat, jinak by Rusko přestalo existovat. „Girkin ... by měl chápat, že pokud by neustálé otírání si huby o vrchního velitele, prezidenta, nejvyššího představitele země – v podstatě plnícího funkci suverénního cara – pokračovalo donekonečna a bez zásahu, stát by přestal existovat,“ prohlásil tento další Putinův propagandistický šašek.

Ruská ultrapravice je nyní na tom stejně jako liberálové. Při protestech proti Girkinově zadržení, kterého se účastnila hrstka lidí, byl zatčen i šéf Klubu rozzlobených vlastenců (Klub rasseržennych patriotov) Pavel Gubarev.

„Igor Ivanovič (Girkin) otevřeně a přiměřeně kritizoval jednání úřadů, včetně prezidenta. Svoboda projevu, kterou stát dával, svědčila o tom, že vedení země dodržovalo článek 29 ruské ústavy. Dnes vidíme, že v naší zemi probíhají procesy, které demonstrují odklon představitelů úřadů od základních hodnot,“ napsal vlastenecký klub, který by se nyní mohl přijmout třeba mnohem výstižnější název Klub naivních idiotů.

evak