Orbán jako Putin: Slovensko je prý odtržená část Maďarska
Orbán jako Putin: Slovensko je prý odtržená část Maďarska
foto: TheJournal.ie

Maďarsko, Slovensko – Orbán už blábolí o cizích územích stejně jako Putin. Maďarský premiér na sobotním setkání Maďarů v rumunském městě Băile Tusnad označil Slovensko za „odtrženou část země“.

Před zářijovými parlamentními volbami vyzval 400tisícovou maďarskou menšinu žijící na jižním Slovensku v Horních Uhrách (Felvidék) k mobilizaci, jelikož nemá poprvé od roku 1989 ve slovenském parlamentu své zastoupení. A podle všeho ani nadále mít nebude.

„Pokud chce někdo pracovat pro vlast na odtržených územích, na to je potřeba víc. Nemůžu říct, že kvůli Slovákům se nedokážeme zmobilizovat, i když jistě také oni dělají různé spekulace. To je však součást života,“ prohlásil Orbán ve svém projevu.

Orbán je na tom s dějepisem stejně špatně jako Putin a tak si musí historické mezery sám dobájit k obrazu svému. Bratislavě se ovšem Orbánův „putinovský“ výklad dějin vůbec nelíbí a předvolala si maďarského velvyslance k vysvětlení.

Už na základních školách se učí, že obě země (Československo a Maďarsko) se po rozpadu Rakouska-Uherska staly stejnými nástupnickými státy.

„Od dnešního Maďarska tedy nemohlo být nic odtržené. Šíření takovýchto narativů kýmkoli jde nesmyslně proti dobrým sousedským vztahům a stabilitě v naší oblasti. Zpochybnění územní integrity či suverenity Slovenska jakýmkoli přímým či nepřímým způsobem je pro nás absolutně nepřijatelné,“ komentovala Orbánovo plácání slovenská diplomacie.

Maďarského velvyslance si předvolalo také rumunské ministerstvo zahraničí.

Maďarský vůdce si rýpnul i do Česka. Podle něj se evropským federalistům se podařilo útoky na Visegrádskou skupinu (V4) přetáhnout Česko na svou stranu. „Federalisté zaútočili na visegrádskou čtyřku a výsledek všichni vidíme: Češi v podstatě přešli (na stranu federalistů), Slovensko se potácí, jen Poláci a Maďaři drží,“ řekl Orbán.

ev