Okamura ve sněmovně žvanil přes sedm hodin
Okamura ve sněmovně žvanil přes sedm hodin
České obstrukce mají ve sněmovně dlouhou tradici. Např. Josef Lada namaloval obstrukční jednání Mladočechů ve vídeňské sněmovně v červnu 1900, kteří tehdy jednání narušovali zpěvem a třískáním na poklice a hrnce ze sněmovní restaurace. foto: Josef Lada

ČR – Kvůli důchodům se opoziční strany ANO a SPD v Poslanecké sněmovně uchýlily k obstrukcím, čili zdržování programu schůze a nekonečnému planému žvanění. Absolutním králem v tomto směru je šéf SPD Tomio Okamura, který tentokrát překonal svůj vlastní loňský šestihodinový rekord a ve sněmovně nepřetržitě tlachal 7 hodin a sedm minut. Užaslým novinářům sdělil, že by klidně mluvil i déle, ale došel mu text.

„Okamura si na obstrukci vybral četbu knižní publikace o důchodech, která je v přímém rozporu s politikou hnutí SPD. Konečně má alespoň čas si přečíst názory skutečných odborníků. Větší bizár tady už dnes asi neuvidím,“ okomentoval na Twitteru Okamurův monolog poslanec hnutí STAN Petr Letocha.

Okamurův nekonečný slovní průjem se, podobně jako jiné komunistické proslovy, tradičně opíral o zájmy poctivě pracujícího lidu. Vládě mimo jiné vyčetl, že chce okrást důchodce a že na úkor lidu podporuje strádající Ukrajinu.

Z Okamury, který délkou (i obsahem) atakuje projevy kubánského komunistického vůdce Fidela Castra, si (podobně jako vloni) dělali legraci i jeho poslanečtí kolegové a dohadovali se, jak to má vůdce SPD s vyměšováním, zda má vůbec močový měchýř a nebo jestli používá plínky popř. nemá v nohavici nějakou záchytnou čutoru.

Následovala reakce v podobě návrhu předsedy poslanců STAN Josefa Cogana a poslanci pětikoalice zkrátili řečnickou lhůtu na maximálně deset minut, což je podle A. Juchelky z ANO „omezování demokracie a válcování opozice.“ Jeho kolegyně z ANO A. Schillerová chtěla prosadit hodinu (!) na každého řečníka a zkrácení označila za „bezprecedentnímu znásilnění jednacího řádu“.

Přitom jsou to právě opoziční poslanci, kteří bezprecedentně zneužívají jednací řád, byť jsou obstrukce prozatím legitimním, ale velice pochybným nástrojem parlamentní demokracie. Není nic trapnějšího a směšnějšího, než že si poslanci přinesou do sněmovny spacáky, deky a svačiny, aby mohli mařit průběh jednání schůze, přestože je jim jasné, že nemají ve sněmovně většinu. Opoziční poslanci se na jedné straně ohánějí zájmy lidu a mluví o jejich okrádání vládou, na druhé straně jsou to právě oni, kdo olupuje daňové poplatníky o peníze. Jejich platy a práci totiž financují právě oni a každá pracovní hodina ve sněmovně stojí nemalé peníze, takže celé to opoziční žvanění jsou jen vyhozené (ukradené) peníze.

„Jen bychom rádi upozornili poslance Tomia Okamuru, že jedna pracovní hodina Poslanecké sněmovny stojí daňové poplatníky celkem 719 tisíc korun. Tolik k tomu, že se právě zájmy běžných občanů pan poslanec při obstrukcích tak rád ohání,“ spočítal náklady na jednu jednací hodinu spolek Milion chvilek pro demokracii. Okamura tak svým „kecáním“ připravil pracující lid o více než pět milionů korun. Další peníze jsou utráceny za platy zaměstnanců sněmovny, kteří musí kvůli řečnícím poslancům opozice zůstat v práci přesčas.

Už vloni jej za podobné sabotování poslaneckého jednání kritizoval lidovecký poslanec a zároveň bratr Hayato Okamura, když prohlásil, že „zneužívá svého ‚přednostního práva‘ a neúnosně zdržuje práci Sněmovny pro obyvatele naší země“. „SPD jde tvrdě proti občanům.SPD jedná v současné nebezpečné mezinárodní situaci naprosto neodpovědně, škodí českým občanům a zřetelně napomáhá Kremlu,“ dodal Hayato.

To starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) si nebral žádné servítky a Tomia Okamuru označil rovnou za „vyp*čence“.

Podle většiny politologů a ústavních právníků je třeba opakovaným a nehorázným obstrukcím zamezit změnou jednacího řádu Sněmovny. Poslanci se mohou inspirovat např. u našich sousedů v Rakousku a Německu, kde si nastavili pravidla, která obstrukčním blokacím zákonodárného sboru předcházejí a zaručují, že poslanci budou pracovat efektivně.

kec