Paroubek se dere zpátky do politiky. Založil spolek Nespokojení
Paroubek se dere zpátky do politiky. Založil spolek Nespokojení
"Buldozer" Paroubek chce sjednotit levici pod jeden rudý prapor. foto: Ilustrační foto

ČR – Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek (70) opět zkouší politický comeback. Tentokrát se pasoval do role levicového sjednotitele a založil spolek Nespokojení, který by se měl stát platformou novému levicovému hnutí. S ním by chtěl jít příští rok do voleb do Evropského parlamentu a popř. i do krajských voleb.

Do své nové „rudé strany“ hodlá naverbovat všechny levicové nespokojence s dnešním stavem věcí včetně komunistů. „A nemusí to být jen sociální demokraté, ale mohou to být i komunisté, lidé ze Suverenity, Domova nebo Národních socialistů,“ řekl Paroubek pro server iDnes.cz.

Spolek Nespokojení by nyní měl začít vytvářet krajské struktury a oficiální vstup na politickou scénu by měl proběhnout na přelomu srpna a září.

„Upřímně, jak to vidím já, tak sociální demokraté ani komunisté nejsou schopni udělat sami samostatně pět procent. Vznik nového politického uskupení mi proto přijde jako forma, jak tady utvořit novou formaci, která by byla schopná oslovit levicové voliče, kteří teď zůstávají doma, protože nemají koho volit,“ vysvětlil Paroubek dříve zvaný též jako „buldozer české politiky“.

Dnes už ostřílený „politický turista“ Paroubek započal kariéru v roce 1970, kdy se stal členem Československé strany socialistické (součást komunistické Národní fronty), v roce 1989 vstoupil do Československé sociální demokracie a v roce 2011 se přetvořil na národního socialistu. To když založil stranu s původním názvem Národní socialisté – Levice 21. století (později NS-LEV 21). Poté odešel (2017) a chtěl se opět stát sociálním demokratem, ale ČSSD ho zpátky už nechtěla. Neuspěl ani jako nezávislý kandidát ve volbách do Senátu v roce 2018.

Tyto neúspěchy „Buldozera“ notně zradikalizovaly a vloni jej bylo už možno spatřit na Vrábelových protivládních a proruských demonstracích. Právě tito lidé – rusošvábové, kolaboranti, dezinformátoři, komunisté, odboráři, nepracující flákači, zmanipulovaní proletáři atd. – by měli být jádrem Nespokojených.

Problem je, že tyto voliče už do svých stran přetáhli jiní „sjednotitelé levice“. Především Andrej Babiš, který vyluxoval ČSSD, KSČM, částečně SPD a další národně-levicové pidistrany. Usiluje o ně i Tomio Okamura (SPD) a zastřešit levičáky za podpory odborů by chtěl i současný předseda ČSSD Michal Šmarda.

Program „Nespokojených“ je předurčen k neúspěchu a je založen na celkové nespokojenosti s vládou včetně členství republiky . Součástí programu pak budou sliby typu „všechno všem“ založené na klasickém levicově-rozhazovačném rozpočtu na dluh, nastolení míru na Ukrajině za podmínek Kremlu, znovuobnovení bratrství s Ruskem a s tím spojené vystoupení ČR z EU a NATO.

Hloupější než tento ryze bolševický program už je snad jen samotný název „Nespokojení“, který patrně (a správně) předpokládá, že tato rudá parta zůstane navždy v opozici. Protože pokud by se čirou náhodou dostala do parlamentu a následně v rámci nějaké levicové koalice do vlády, musela by se asi přejmenovat...

evak