Mynář si lovil v Lánské oboře zadarmo dle libosti
Mynář si lovil v Lánské oboře zadarmo dle libosti
Ilustrační foto

ČR – Hradní kancléř Vratislav Mynář si deset let žil pod ochranou Miloše Zemana jako král a zneužíval, co se dalo a nevynechal jedinou příležitost obohatit se na úkor státu.

Poslední z předlouhého seznamu kancléřových nepravostí je dosud nezvěřejněný nález Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o tom, jak Mynář nelegálně lovil trofejní zvěř v Lánské oboře. V období od října 2019 do října 2021 ulovil 11 kusů zvěře dohromady za více než čtvrt milionu korun.

„Účast na bezpoplatkových lovech je umožněna pouze prezidentu republiky, jeho hostům, případně ostatním ústavním činitelům,“ napsal NKÚ s tím, že Mynáře na lovy zval neoprávněně tehdejší šéf Lesní správy Lány Miloš Balák.

Mynář podle záznamů ulovil dva jeleny evropské, čtyři siky japonské, dva daňky skvrnité, dva muflony a jednoho srnce. „Hodnota lovu zahrnuje zpravidla hodnotu druhu zvěře, cenu loveckého doprovodu, organizační poplatek a cenu za preparaci trofejí,“ uvedli kontroloři NKÚ.

Není pochyb o tom, že nimrod Mynář v oboře lovil i před říjnem 2019. Ve své srubové hospodě u sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku měl totiž dříve vystaveny desítky vypreparovaných trofejí s popiskami „Lánská obora“ nebo „Lány 2018“ apod. Hospoda Na Srubu ale loni v březnu vyhořela.

Hospodaření hradního kanceláře nyní prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Kriminalisté se zabývají také tím, jakým způsobem Mynář využíval na své sjezdovce party stan patřící Pražskému hradu, a prověřují také dopravu sazenic stromků na Mynářovy pozemky hradním vozidlem.

Mynář už dříve nafasoval několik pokut za černé stavby, černou porážku, znečišťování životního prostředí, problémy měl i s dotacemi apod. O tom někdy příště.

ev