Svět žasne nad Okamurovým sedmihodinovým projevem. Je Okamura robot?
Svět žasne nad Okamurovým sedmihodinovým projevem. Je Okamura robot?

Svět – Nepřetržitý sedmihodinový projev česko-japonského populisty Tomia Okamury z národně-levicové strany SPD v Poslanecké sněmovně ČR neunikl pozornosti světových médií. Žurnalisty nezaujal ani tak obsah Okamurovy řeči, kterou shodně všichni označili za obstrukční snůžku blábolů s cílem zablokovat projednávání důležitých zákonů, ale především její délka.

Zatímco čeští novináři řeší Okamurovo potlačené vylučování a spekulují, zda používá dětské pleny či jiný zamaskovaý vývod, popř. zda šéf SPD vůbec má močový měchýř, zahraniční média spekulují, zda Okamura není robot pokročilé generace.

„Vše tomu naznačuje. Omezená robotická mimika, jednoduchý software vyznačující se neustálým opakováním stejných frází, žádné vylučování a přijímání potravy a tekutin, neomezená výdrž mluvení a tak podobně,“ říká např. James Oldfield z časopisu Robotic World.

Špičkoví světoví odborníci na robotiku mají za to, že Okamura je společný tajný vývojový projekt Japonska a Česka. „Design je očividně japonský, stejně jako většina součástek a pohonů. Software zaostává a frazeologie je jednoduchá a jednostranná,“ připouští takovou možnost japonský vývojář Uko Sandžó z Národního ústavu vyspělých průmyslových věd a technologií (AIST).

Sandžó nevylučuje, že Češi díky svému know-how a „Golden Czech hands“ (zlaté české ručičky) mohli vývoj urychlit a „kybernetického člověka“ pracovně nazvaného Okamura zkušebně nasadit do voleb už dříve, jelikož mezi českými politiky se nějaké ty nedokonalosti snadno skryjí.

Šéf vědeckého týmu pro výzkum humanoidů při AIST Šúdži Kadžita se však domnívá, že v projektu japonsko-českého hunanoida tajně figuruje i Moskva. Důvodem má být velice primitivní ruský software, který reprodukuje nahrané levicově a prorusky laděné sentence, tedy to, co robot Okamura říká.

„Model Okamura evidentně nedisponuje umělou inteligencí, jelikož vše, co řekne, jsou nesouvisející banality, kterými lze reagovat na cokoliv. Jde o triviální nahrané fráze o přátelském Rusku, dobrotivém Putinovi, nepřátelském Západu, nutnosti vystoupení ČR z NATO a EU, referendech, potřebě rozdat státní rozpočet poctivě pracujícímu lidu atd.,“ domnívá se Kadžita, podle kterého čidla Okamury špatně vyhodnocují položené otázky, což se projevuje tím, že humanoid odpovídá povětšinou na něco jiného než je tázán, dává nesmyslné a lživé odpovědi. „Na znovu opakované dotazy pak systém automaticky spouští agresivní odezvu,“ vysvětluje Okamurovy vzteklé reakce na dotazy novinářů Kadžita.

Čeští vědci ale tajné testování robota vypuštěného mezi politiky vylučují. „Okamura sice vypadá, že má v mozku nainstalovaný ruský čip a je řízený joystickem z Kremlu (podobně jako Zeman), také jeho myšlení a vyjadřování je omezené a může připomínat zvukovou smyčku japonského robota vypomáhajícího v kuchyních, nicméně je to skutečně jen obyčejný český levicový nacionalista,“ říká redaktor časopisu Kybernetika Josef Truhlář s tím, že byla odhalena i záhada okolo Okamurova vyměšování.

Daňovými poplatníky placené obstrukce v podobě předčítání knih ve sněmovně vůdci SPD nevadí a v boji za pracující lid je připraven mluvit až do rozervání těla, konkrétně močového měchýře a tlustého střeva.

Řemeslníci z SPD, kteří svému šéfovi zkonstruovali řečnický pultík se zabudovaným pisoárem (viz. přiložená fotografie), jsou proto připraveni přimontovat i mobilní mísu, aby Okamura mohl bez přerušení hovořit i několik dní.

kec