Milion chvilek pořádá na Staroměstském náměstí Shromáždění Společně za Ukrajinu
Milion chvilek pořádá na Staroměstském náměstí Shromáždění Společně za Ukrajinu
foto: Milion chvilek pro demokracii

ČR, Praha – Milion chvilek pro demokracii, Člověk v tísni, Paměť národa a Evropský kongres Ukrajinců chtějí připomenout, že podpora české společnosti napadené Ukrajině nesmí polevovat. V sobotu 24. února od 16:00 na Staroměstském náměstí vystoupí prezident Pavel, videopozdrav pošle prezident Volodymyr Zelenskyj se svojí ženou Olenou nebo třeba britský historik Timothy Garton Ash. Českou i ukrajinskou hymnu zazpívá dětský pěvecký sbor.

Shromáždění Společně za Ukrajinu na Staroměstském náměstí bude bez bariér. „Je to na nás Evropanech, je to na nás v Evropě, abychom Ukrajině poskytli, co potřebuje, protože koneckonců jde o evropskou zemi, která bojuje za svoji svobodu. Můžeme to dokázat! (…) Když pomůžeme Ukrajině vyhrát, pravda zvítězí, Evropa zvítězí a zvítězí i demokracie!“ Vzkazuje před shromážděním české veřejnosti britský historik Timothy Garton Ash.

Kromě veřejně známých osobností vystoupí také reprezentanti české a ukrajinské občanské společnosti. Na pódiu pak promluví zástupci a zástupkyně pořádajících organizací: Mariana Novotná Nachtigallová za Milion chvilek pro demokracii, Šimon Pánek za Člověka v tísni, Mikuláš Kroupa za Paměť národa a Bohdan Rajčinec za Evropský kongres Ukrajinců. Setkání na podporu napadené země uzavře česká a ukrajinská hymna v podání dětského pěveckého sboru.
Shromáždění Společně za Ukrajinu je pro každého. Akce bude znakovaná do českého znakového jazyka, na zvláštním kanále poběží přepis do češtiny pro lidi se sluchovým postižením nebo omezením a bude také přístupná pro lidi se sníženou orientací v prostoru.
Více informací najdete na FB události.

Shromáždění je součástí Dne za Ukrajinu, který přichystaly společně nevládní organizace. Začíná Pochodem za Ukrajinu v 15:00. Pochod pořádá Hlas Ukrajiny a končí na Staroměstském náměstí. Právě tam proběhne od 16:00 hodinové shromáždění Společně za Ukrajinu. Den ukončí Koncert pro všechny, kteří chtějí podpořit Ukrajinu v karlínském Foru Karlín, jehož výtěžek půjde na zakoupení lékařského vybavení pro ukrajinskou armádu. Koncert pořádá Nadační fond pro Ukrajinu (Dárek pro Putina). Součástí dne bude také program pro děti.

Anna Kotvalová, Milionu chvilek pro demokracii