Mongolský exprezident se vysmál Putinovým „historickým nárokům“ na území
Mongolský exprezident se vysmál Putinovým „historickým nárokům“ na území
Rok 1471: Tak kdepak máme to přeslavné a převeliké historické území Ruska?

Rusko, Mongolsko – Ruský diktátor V. Putin svou dobyvačnou válku na Ukrajině obhajuje mj. i absurdními „nároky a právy Ruska na historická území“. Když Putin tyto politické bludy, které s historickou skutečností nemají pranic společného, znovu zopakoval i v rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem, došla trpělivost i bývalému mongolskému prezidentovi Cachjagínovi Elbegdordžovi.

Rozhodl se proto zareagovat a ukázat Putinovi nehoráznost jeho argumentů. „Po Putinově rozhovoru jsem našel mongolskou historickou mapu. Nebojte se. Jsme mírumilovný a svobodný národ,“ uvedl na síti X Elbegdordž. Podíváme-li se na historickou mapu Mongolské říše v 15. století, vidíme Rusko jako docela malou zemičku. Takže pokud si Rusko dělá nároky na Ukrajinu, podle stejné pošetilé Putinovy logiky by si Mongolsko mohlo odnes dělat nároky téměř na celé Rusko.

Aby ospravedlnil agresi Ruska, má zkrátka „historik“ Putin svůj vlastní výklad dějin, který si už prosadil i do učebnic. „Země byly odděleny a dány sovětské Ukrajině a staly se její součástí, takže z tohoto důvodu máme stále řadu důvodů tvrdit, že Ukrajina je umělý stát vytvořený Stalinovou vůlí,“ uvedl např. Putin. Opět jde o hloupý argument, jelikož každý stát (nebo říše), který kdy existoval, byl vytvořen uměle.

Elbegdordž už dříve ostře vyzval Putina, aby zastavil zabíjení na Ukrajině. Přestože Mongolsko už od sovětských časů udržuje s Ruskem těsné ekonomické i politické vztahy, po útoku na sousední Ukrajinu, tentokrát se ruská agrese podpory nedočkala a v zemi se konaly demonstrace na podporu Kyjeva.

„Mám pro prezidenta Putina jednoduchý vzkaz. Zastavte válku! Setkal jsem se s vámi při mnoha příležitostech. Máte moc zastavit tuto válku právě teď. Nyní je čas uzavřít mír. Moje srdce puká, když vidím Rusko. Od té doby, co jste zahájil tuto válku, se Rusko topí ve strachu, plné slz. Vaše mobilizace působí moře utrpení. Pane prezidente, zastavte své nesmyslné zabíjení a ničení,“ vyzval ruského vůdce Elbegdordž.

ev