Malinké světélko na konci tunelu. Reprodukční číslo R kleslo na hodnotu 1
Malinké světélko na konci tunelu. Reprodukční číslo R kleslo na hodnotu 1
foto: Ministerstvo zdravotnictví

ČR - Že by první mikrovlaštovička? Klíčové reprodukční číslo R, kterým se zejména ohání dnes už bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, včera v neděli kleslo na hodnotu 1. Takový stav byl naposledy 21. srpna. Znamená to, že přijatá opatření začínají zabírat?
   Čím je číslo R vyšší, tím se epidemie šíří rychleji. Jestliže by bylo např. 2, znamenalo by to, že jeden chorý covidem nakazí další dvě zdravé osoby. V září se číslo vyšplhalo až na hodnoty 1,6 - 1,8 a poté mírně klesalo. Od 28. října se jej podařilo stlačit na hodnotu 1,1. Epidemiologové mají za cíl srazit R na 0,8.
   Číslo R zveřejňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jednou týdně, zpravidla v pátek, nebo např. portál Data Against Covid, čili mohou existovat jisté malé rozdíly.
   Co je ale potěšitelnější a hmatatelnější je, že včera v neděli 1. listopadu bylo potvrzeno 6542 případů nákazy, což je o 760 méně než před týdnem. Podíl nakažených na počet provedených testů je ale stále vysoký - pozitivní je zhruba každý třetí. Dobrou zprávou je i to, že přes víkend poprvé výrazněji poklesl počet lidí vyžadujících hospitalizaci. Navíc má nákaza u valné většiny nakažených mírný průběh.
   Vláda v pátek na základě souhlasu Sněmovny prodloužila nouzový stav do 20. listopadu, nicméně jak už jsme tak nějak zvyklí na vládní slalom a přemety, Jan Hamáček už během víkendu avizoval, že vláda bude požadovat další prodloužení a nevyloučil, že by nouzový stav mohl trvat až do Vánoc. Inu, Hamáčkovi se v pozici šéfa krizového štábu evidentně hodně líbí. Z jiného vládního soudku je zase informace, že by v polovině listopadu mohla začít příprava na pozvolné otevírání obchodů. Ale to už zítra taky nemusí platit...
ECHO Valašska