Kynolog naučil psa vyčenichat covid! Ministerstvo zdravotnictví to ale nezajímá
Kynolog naučil psa vyčenichat covid! Ministerstvo zdravotnictví to ale nezajímá
Ilustrační foto

ČR - Pes, jak známo, má asi stotisíckrát lepší čich než člověk. A lidé toho také dlouhodobě využívají - psi nejenže vyhledávají výbušniny, drogy atd., ale umí také vyčnichat nejrůznější choroby, jako je např. rakovina.
   Kynolog Gustav Hotový přišel na to, že covid u lidí dokáží cvičení psi odhalit také. Zatím vycvičil dva psy a další připravuje. Po více než šest měsíců nechal psy rozeznávat vzorky pachů zdravých lidí a neinfekční vzorky nakažených. Od jara mu vzorky dodávala pražská Nemocnice na Bulovce, nyní už ale zdravotníci proj eho výzkum vzorky dodávat nemohou. Hledá proto nového dodavatele. Obrátil se proto i na ministerstvo zdravotnictví, ale zatím mu nikdo neodpověděl, což je bohužel docela předvídatelná a typická úřednická reakce. Psi přitom potřebují stále se vzorky cvičit, aby své schopnosti nezapomněli.
   Pes na nakažený vzorek reaguje buď štěkáním nebo ulehnutím. Nabízí se tak velice jednoduchá, levná a rychlá metoda na zjišťování covidu v těle. Lidé by si mohli doma odebrat vzorek, otřít jej do látky a uložit např. do sterilní sklenice a nějakým způsobem odeslat. Pro psa je pak vyhodnocení otázkou několika vteřin. Podle kynologa by tak bylo možné posoudit až 20 tisíc vzorků denně. Psy k těmto účelům využívají už třeba ve Finsku na letištích.
   Jenže my nežijeme ve Finsku, ale v Česku. A tady jsou byrokratické hradby opravdu hodně vysoké a těžko překonatelné. Na škodu nás všech ministerstvo zdravotnictví využívá pouze vlastní zdroje a na podněty zvenčí (matematické výpočty, návrhy, vylepšení apod.) zvysoka kašle. Za všechny podněty je třeba vzpomenout např. matematický model na výpočet šíření koronaviru šéfa Direct pojišťovny Pavla Řeháka., který v březnu rozhýbal vládu k akci. Když ale už v květnu Řehákův tým znovu oslovil vládu a ministerstvo zdravotnictví se souborem více než třiceti konkrétních doporučení, která měla Česko připravit na druhou vlnu pandemie, nepochodil. Pětatřicetistránkový balíček opatření se jmenoval „Systém rychlé reakce na případnou druhou vlnu covid-19 a další epidemie: 32 kroků pro ČR v dalších týdnech“. O jaké doporučení např. šlo? Třeba svolat Ústřední epidemiologickou komisi a vypracovat nový národní pandemický plán, zajistit jeden až tři tisíce operátorů pro centrální call centrum, sjednotit hygienické stanice a rozšířit testovací strategii na 30 až 50 tisíc testů denně, zajistit kritické množství ochranných pomůcek, léků a testovacích zařízení nebo zřídit jednotný tým a spustit masovou kampaň na posílení obezřetného chování lidí. To bychom byli dneska asi někde úplně jinde.
Jenže kdo by taková nepopulární doporučení na začátku léta, potažmo i na jeho konci, kdy bylo období rozvolňování a bezstarostného klidu (dnes už víme, že před bouří) do společnosti aplikoval, když volby byly na dohled?
ECHO Valašska