Tisk přistihl Prymulu s Faltýnkem v noci v zavřené restauraci!
Tisk přistihl Prymulu s Faltýnkem v noci v zavřené restauraci!
foto: Blesk

ČR - „Keby bola vojna, Prymula, něhal bysom vás bez súdu odstreliť a súdruhovia by vás zahádzali vápnom,“ řekl by asi major Terazky ze slavného románu Černí Baroni ministrovi zdravotnictví Romanovi Prymulovi za jeho neuvěřitelné noční extempore v restauraci na pražském Vyšehradě. Plukovníka spolu s šéfem poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem a několika dalšími lidmi tady načapal a nafotil před půlnocí na čtvrtek deník Blesk. Opozice zuří a žádá okamžité odstoupení obou aktérů.
   Je to skandál obrovitých rozměrů a to především proto, že právě Prymula uzamkl celou republiku, pozavíral hospody, služby a další obchody a osobně denně zaklínal všechny občany, aby dodržovali vyhlášení nařízení. Je to v souvislosti s coronavirem již druhé velké selhání vlády v krátké době (první bylo zaspání nastolení opatření koncem srpna).
   Dalším porušením vlasních příkazů byl Prymulův pohyb před restaurací vedle svého řidiče bez roušky. Samotné posezení v zavřené restaurací je další prohřešek.
   „Pamatujete na prasata v Orwellově Farmě zvířat? Přesně tak to je u nás. Všichni jsou si rovni, někdo rovnější. Tihle papaláši nemohou vést dobře náš stát v krizi. Nemají na to nejen manažersky, ale hlavně morálně. Důvěra je základ. Bez ní se vládnout nedá. Rezignujte,“ řekl na adresu ministra šéf Starostů Vít Rakušan.
   Podobně to vidí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Denně umírají lidé. Zdravotníci se na pokraji vyčerpání starají o nemocné. Tisíce domácností řeší, z čeho budou vůbec žít. A v takové situaci ministr zdravotnictví poruší všechna myslitelná pravidla. Pane Prymulo, rezignujte!“
   Obdobný vzkaz poslal plukovníkovi i Petr Gazdík z hutí STAN: „Zůstaňte doma! Vláda papalášů, pokrytců a nadlidí. Pane ministře, odstupte! Nikdo už vám nemůže věřit ani nos mezi očima!“
Zatímco Faltýnek se už omluvil, Prymula situaci nevidí nijak dramaticky a oznámil, že když si to lidé budou přát, klidně odstoupí, přestože nic zvláštního neprovedl. Dostal prý pozvánku na jednání na jistou adresu a neuvědomil si, že jde o hospodu. S premiérem prý už mluvil a ten je za to pokáral. Podle nejnovějších informací se Faltýnek nyní snaží vzít vinu spíše na sebe. „Omlouvám se za to, že jsem narušil tu důvěru, že jsem poprosil pana ministra, abysme se potkali,“ řekl Faltýnek poslancům.
   K rezignaci vedle opozice vyzval Prymulu i vládní spojenec z ČSSD vicepremier Jan Hamáček.Podle jeho slovo Prymula ztratil veškerou důvěryhodnost a nemůže proto dál pokračovat jako ministr.
   „Je to pro mně absolutní šok, je to neomluvitelné. Tahle věc se stát neměla,“ řekl dnes ráno na tiskovce premiér Andrej Babiš a udělal jedinou rozumnou věc, kterou za stávajícího stavu mohl udělat. Požádal Prymulu o rezignaci s tím, že pokud neodstoupí sám, odvolá jej on. O rezignaci na post 1. místopředsedy hnutí ANO požádal premiér i Jaroslava Faltýnka. Předseda vlády se všem občanům omluvil.
ECHO Valašska