Lidé posílají kandidátovi Babišovi haléře a nelichotivé vzkazy
Lidé posílají kandidátovi Babišovi haléře a nelichotivé vzkazy
foto: Reuters

ČR – Kandidáti na prezidentský úřad hledají peníze kde se dá. Mimo jiné si museli také založit transparentní účty, na které jim lidé kampaň přispívají. Pod hrozbou pokuty si jej 8. listopadu musel zřídit i miliardář Andrej Babiš, i když asi nerad.

Lidé Babišovi totiž posílají na účet téměř výhradně haléřové dary a k tomu jízlivé a vulgární vzkazy. Často odkazují na to, že by si dárci přáli, aby expremiér skončil za katrem. „Manon je motýle, manon je včele, Andreji Babiši, ty skončíš v cele,“ zní např. jeden z těch veršovaných. Nebo: „Doufám, že se dostaneš na hrad, ale na Mírov,“ popř.: „To máte, agente Bureši, na rohlík z Penamu,“ a nebo „Motýle sem, včele tam, Burešovi na Mírov drobné posílám.“

Zatímco jiným kandidátům lidé píší vzkazy typu „fandím“ nebo „držím palce“, šéf ANO musí od haléřových dárců spolknout drsné poznámky jako např.: „Andrejovi na odchod do politického důchodu, případně na tepláky.“ Ostatní posílají haléře např. „na pyžámko“, „na ešus“, „na kurz češtiny“ nebo „na koblihu“.

Dárci Babišovi posílají haléře nejen na vylepšení pobytu v base, ale také na Čapí hnízdo apod. „V Čapím hnízdu se prý vylíhli motýle. Spouste… Prý žerou jen touste. Tak posílám účelovku na jejich výživu,“ píše jeden z nich v narážce na stamilionovou dotaci na linku na výrobu toustového chleba nebo na problematickou dotaci na stavbu Čapího hnízda.

Lidé rovněž předsedovi ANO spílají v souvislosti s jeho členstvím v KSČ a zejména kvůli jeho spolupráci s StB.

Ačkoliv je dárců hodně, na zaplacení nějaké velké kampaně to nevypadá. Jen ve středu 9. listopadu dorazilo přes 340 halířových položek v celkové sumě 70 korun. Další čtyři dárci poslali cca dva tisíce Kč.

Také generál Petr Pavel dostal několik haléřových darů a nějaký ten vzkaz na jeho komunistickou minulost, na účtu mu nicméně přistálo od sponzorů už zhruba 30 milionů korun.

Svého času lidé posílali haléře i Miloši Zemanovi a to na nejrůznější aktivity, např. „na granulky pro Ovčáčka“ .

Ostatní prezidentští kandidáti zatím na svých transparentních účtech podobné vzkazy nemají.

kec