Gruzínská legie: Jediné, čemu Rusové rozumí, je kulka
Gruzínská legie: Jediné, čemu Rusové rozumí, je kulka
foto: ABC News

Rusko – Nenávist vůči Putinovi – to je sjednocující síla a hnací motor gruzínské cizinecké legie ukrajinské armády. Jedná se o polovojenskou jednotku, která bojovala proti Rusům a proruskýmn separatistům na Donbase už v roce 2014. V jejich řadách nyní bojuje asi tisíc mužů pocházejících nejen z Gruzie, ale i z dalších zemích, např. Britů je v jednotce asi 50. Všechny spojuje jeden cíl – zlikvidovat zločince Putina a jeho režim.

Legie se ostře ditancuje od zločinců z Vagnerovy skupiny. „Nejsme jako vagnerovci. Jsme tady už osm let a dlouho jsme nedostávali ani plat. Nejde nám o peníze, ale o myšlenku být svobodní. Civilizovaní lidé to jistě pochopí,“ popsal rozdíl velitel legie Mamuka Mamulašvili.

Gruzínci mají s agresivními Rusy dlouhodobě neblahé zkušenosti a Mamulašvili je po bohatých zkušenostech z válek proti Rusku přesvědčen, že s Moskvou nemá cenu o čemkoliv jednat. „Nemluvím diplomatickým jazykem, protože bojuji 30 let. Snažil jsem se, ale diplomacie s Ruskem nefunguje. Je zbytečné vyjednávat s národem, který neposlouchá. Neexistuje dohoda, kterou by Rusové neporušili. Jediný jazyk, kterému rozumí, je kulka,“ řekl 44letý voják a rodák z Tbilisi v rozhovoru pro web Sky News.

Podobně to vidí i ostatní členové gruzínské legie. „Nepřítel je stejný pro Gruzii i pro Ukrajinu. Zabíjení pro nás není jednoduché, jsme lidé. Rusové se ale jako lidé nechovají,“ řekl např. bývalý gruzínský státní úředník Giorgi. „Máme jednoho nepřítele, který zabírá 20 procent naší země. Čím více jich zabijeme na Ukrajině, tím méně jich budeme muset zabíjet doma,“ dodal dělostřelec legie Misha.

Vojáci gruzínské legie , kteří nosí často dlouhé vousy a poslouchají rockovou hudbu, např. Nirvanu, požadují, aby bylo Rusko uznáno jako teroristický stát. „Když si jeden muž připevní na sebe bombu v nákupním středisku, říká se mu terorista. Když ale stát denně zabíjí civilisty, proč jej nemůžeme nazývat jako teroristický? Rusko je teroristický stát, zabíjí civilisty v Evropě a my musíme mít dost odvahy, abychom to nahlas řekli,“ vysvětlil Mamulašvili, který proti Rusům bojoval už jako 14letý chlapec ve válce v Abcházii (1992 až 1993), pak v první čečenské válce (1994 až 1996) i ve válce v Jižní Osetii (2008).

Pro obávané Gruzínce je válka na Ukrajině boj na život a na smrt. Proti agresivnímu a barbarskému Rusku chtějí hájit západní ideály jako je demokracie a svoboda.

kec