Jurečka jen naznačil, že Romové zneužívají dávky. Zadělal si na problém
Jurečka jen naznačil, že Romové zneužívají dávky. Zadělal si na problém
Ilustrační foto

ČR – Ministr práce Marian Jurečka se ve svém instagramovém příspěvku rozepsal o častém a mimochodem dlohotrvajícím zneužívání dávek. „Konec zneužívání dávek. Místo čtyř podpor bude jenom jedna. Zjednoduší se tím administrativa a navíc posílíme kontroly,“ napsal Jurečka a připojil k tomu ilustrační anonymní fotku Roma, což je sice výstižné, nicméně z pozice politika neprozíravé.

Šéf KDU-ČSL Jurečka si nejspíš myslel, že když jen naznačí, co je všeobeně všem občanům ČR dobře známo, nic se nestane. To se ale hluboce zmýlil a kritika se na něj snesla jako hejno supů na mršinu.

Zastání bohužel nenašel ani u svých nejbližších politických spojneců, kteří pokrytecky zavětřili možnost získat nějaké plusové body. „Pane předsedo Jurečko, jako ministr financí za KDU-ČSL jsem se také snažil omezit zneužívání dávek. Nikdy jsem přitom ale nezneužil etnickou otázku. To je nespravedlivé a ohavné. Opusťte tu notu, prosím. KDU-ČSL si nezaslouží ‚zčunkovatět‘,“ přihřál si na Twitteru politickou polívčičku např. bývalý lidovec Miroslav Kalousek.

Přidali se i Piráti a do svých vyjádření zapletli ozdělování společnosti, štvaní jedněch proti druhým, ultrapravicový extremismus populistické politické scény, nenávist jako zbraň, romský holocaust atd. atd. „Miloš Zeman, Andrej Babiš nebo Tomio Okamura postavili svou politiku na rozdělování společnosti, štvaní jedněch proti druhým a strašení. To sice může nabrat laciné populistické body, z dlouhodobého hlediska to ale škodí celé zemi. Podle mě je taková politická komunikace absolutní dno,“ napsal na Twitter.např. pirátský europoslanec Marcel Kolaja.

V podobném duchu se vyjářil i pirátský předseda Bartoš i ministr vnitra Vít Rakušan. Odsoudit Jurečku si neodpustila i řada dalších neznámých pseudoochránců lidských práv, kteří vicepremiéra dokonce vyzvají k rezignaci.

Neinformovanost nebo jen pouhé pokrytectví? Jistě, Západ bedlivě sleduje, zda se tady Romům neděje nějaké příkoří, takže trocha té licoměrnosti je u politiků pochopitelná.

Když ale před nedávnem řádilo několik stovek rozvášněných Romů v Krupce, od výše zmíněných „ochránců“ na ně žádná kritická slova nezazněla. Na videích ze sociálních sítí je přitom jasně vidět eskalace násilí, kdy protiukrajinsky naladění romští demonstrani útočili na lidi na balkonech a vyřvávali hesla Černá síla“, Sláva Putinovi atd.

Policie na záznamech (i dle svědectví účastníků) vidět nikde nebyla, i když ona sama tvrdí, že vše monitorovala.„Zvýšená přítomnost pořádkových sil na místě by mohla vést k eskalaci napětí. Neznamená to, že jsme na akci nedohlíželi. Průběh jsme důsledně dokumentovali a záznamy budeme dále vyhodnocovat, především ve vztahu k některým projevům,“ uvedla alibisticky policie. To zavání dvojím metrem, protože na jiných akcích s menšími počty účastníků se to policisty jen hemží a mnohdy nechybí ani těžkooděnci.

A tak se zdá, že Romové si násilí v ulicích a vlastizrádné projevy s chvalořečením mezinárodně stíhaného válečného zločince a vůdce nepřátelské země mohou v téhle republice beztrestně dovolit. Aspoň se tak zdá podle nulových reakcí oněch „spravedlivých“ politiků.

evak