Hůře než my jsou na tom s covidem v EU už jen Španělé
Hůře než my jsou na tom s covidem v EU už jen Španělé
Ilustrační foto

ČR - To bylo vládního chvástání, sebechvály a bušení se v prsa, jak jsme s coronu ukázkově zatočili. K pozitivním číslům nám tehdy pomohlo vypnutí ekonomiky, což ji obrovsky poškodilo a někteří podnikatelé toto ukvapené vládní opatření nepřežili vůbec. Stačilo ale pár měsíců a jsme na evropském covidovém chvostu.
   Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ČR o uplynulém víkendu přeskočila Francii se 186 případy na 100 tisíc obyvatel a se 193 nakaženými se umístila na druhém místě za Španělskem (300 případů).
   Přes stovku se dostalo ještě Lucembursko (140), Malta (125), Belgie (105), Nizozemsko (104), Maďarsko (103) a Rakousko (101).
   Pod hranicí sta případu jsou Portugalsko (68), Slovensko (37), Itálie (33), Švédsko (28), Německo (26) a Polsko (21).
   Rozdíl mezi našimi výsledky a stavem našich sousedů, jako jsou třeba Poláci, je docela výrazný. V Polsku např. počet nakažených v sobotu vyhoupl na 1002, coj je nejvíc od vypuknutí pandemie. „Nevíme, zda je u nás situace dobrá, nebo špatná. Pokud by se v Polsku testovalo tolik jako v jiných evropských zemích, zřejmě bychom měli co do činění se stejným lavinovým nárůstem infikovaných jako sousední Česko,“ řekl v neděli epidemiolog Tomasz Dzieciatkowski z varšavské Lékařské univerzity. Podobně to vidí i šéf vratislavské kliniky pro infekční onemocnění Krzystof Simon, který už od jara tvrdí, že skutečný počet nakažených v zemi je pětinásobně vyšší než uvádí oficiální údaje. To je ale pořád téměř o polovinu méně než u nás.
ECHO Valašska