Hitlerův učedník Putin. Co vše mají společné?
Hitlerův učedník Putin. Co vše mají společné?
Ilustrační foto

Evropa – V souvislosti s dnešní ruskou agresí vůči Ukrajině se hodně mluví o profilu osobnosti ruského diktátora Vladimíra. V. Putina a také o jeho aktuálním duševním stavu. Mnoho lidí má za to, že Putin je novodobý Hitler.

Nacistický vůdce Adolf Hitler a ruský diktátor Vladimír Putin mají skutečně mnoho společného. Např. oba neskutečně lhali svým národům i celému světu.

Oba jsou agresivní a bezohlední nacionalisté a lidský život pro ně nemá sebemenší cenu. Válka byla a je oběma prostředkem k dosažení cíle. Putin, podobně jako Hitler, má totalitní manýry v krvi. Ostatně tak tomu u nacistů a bolševiků vždycky bylo.

Hitler si jako absolutní samovládce nenechal v zásadních věcech od nikoho radit, Putin je stejný. Dopadlo to tak, že nakonec neměl nikdo odvahu říkat Hitlerovi pravdu. U Putina je tomu evidentně stejně, nechce slyšet skutečný stav věcí a žije někde v bunkru ve vlastním nereálném světě.

Zatímci Hitler vybudoval svou říši zla z nuly na troskách poválečného Německa, Putin se snaží o totéž – z přehlíženého a ekonomicky zaostávajícího Ruska chce znovuvybudovat mocný Sovětský svaz.

Než se dopracovali do svých diktátorských pozic, oba dělali v mládí udavače. Hitler od roku 1918 pracoval jako informátor vyšetřovací komise pro německou armádu, tedy pro vládu a parlamentní demokracii. V září 1919 se měl infiltrovat do malé a vznikající krajně pravicové Německé dělnické strany. Nakonec přestal donášet a sám do strany vstoupil.
Putin se narodil v Sovětském svazu, stal se komunistou a posléze členem tajné sovětské služby KGB. Jako agent pracoval v tehdejší NDR. Dnes je z něj těžký kryptostalinista hrající si na demokrata.

Svět bohužel rostoucím choutkám obou diktátorů, ambicím a územním požadavkům jen trpně přihlížel. Západ ve 30. letech ustupoval Hitlerovi tak dlouho (my Češi o tom víme své) až stačil rozpoutat II. světovou válku, to když spolu se svým spojencem Stalinem napadl Polsko.

Od té doby uplynuly desítky let. Západ se bohužel nepoučil a opět jen nečinně přihlížel, když ruský diktátor začal napadat okolní státy (Čečensko, Gruzie, ukrajinský Krym a Donbas).

Hitlerova říše trvala 12 let. Na jejím konci v roce 1945 chtěl již duševně chorý a od reality odtržený Hitler vzít sebou do pekla celý německý národ a pokud by to šlo i celý svět. Naštěstí neměl jaderné zbraně.

Putinova východní říše zla trvá už 22 let a on sám si dělá nestydaté nároky na další území. Nyní zavlekl Rusko do rozsáhlé války na Ukrajině. Jako záminku si vzal nesmyslné důvody – ohrožení Ruska, genocida ruského obyvatelstva na Donbasu, nacisté na Ukrajině a spousta dalších vyfabulovaných lží a bludů. Udělal to přesně jako Hitler v roce 1938 v případě našich Sudet a nebo později, když zinscenoval záminku pro napadení Polska.

Podobně jako Hitler v roce 1945 na tom není ani Putin dnes psychicky zrovna nejlépe a vyhrožuje celé planetě jadernými zbraněmi. V tomto směru je Putin nebezpečnější než Hitler. Zatímco Putin např. vůbec neváhá nasadit ve válce otravné látky, Hitler jejich použití v boji odmítal.

Tentokrát je ale celý demokratický svět už jednotný a připravený.

Jistá je jedna věc. Po skončení války na Ukrajině bude Evropa (potažmo celý svět) už navždy jiná. Putin svým šíleným útokem Rusko nejen totálně znemožnil, zostudil a izoloval, ale především ho uvrhnul do bídy. Putin dokonce dokázal pošpinit to jediné, na co Rusko bylo od II. světové války hrdé, a sice že Rudá armáda osvobodila půl Evropy od nacismu. Nyní se ta udatná ruská armáda chová na Ukrajině stejně odporně jako ta Hitlerova. Tradované a falešné kouzlo široké, dobré, ruské a slovanské duše definitivně vyvanulo pryč. Stejně jako řeči o ruských mírotvorcích. Teď už Rusům může věřit jen totální kremelský přisluhovač a hlupák.

Západní státy si sice budou muset utáhnout opasek, Rusko ale čekají hodně špatné časy. Jak trefně doporučil ruský šachista Garri Kasparov, Západ by měl Rusko uvrhnout zpět do doby kamenné. To bude konec novodobého cara i jeho říše. Putin a spol. musí za spáchané zločiny skončit před mezinárodním tribunálem.

A jestli budou chtít Rusové někdy vybřednout z nevyhnutelné bídy a zrušit novou železnou oponu, která roste jako z vody, bude nezbytné, aby svět vyměnil případnou pomoc za ruské ústupky. Svět by měl trvat na tom, aby se Rusové vzdali svých jaderných zbraní, podobně jako si to svého času oni sami vymohli na Ukrajině. Je to v zájmu nejen světového míru, ale i celé existence lidstva. Jestli si pak Rusové sami zvolí cestu demokracie pak bude záležet už jenom na nich.

evak