Uprchlíci Vítejte - platforma, která pomáhá uprchlíkům
Uprchlíci Vítejte - platforma, která pomáhá uprchlíkům
Ilustrační foto

ČR, Valašsko - Chcete pomoci uprchlíkům z Ukrajiny třeba tím, že je ubytujete u sebe doma? Pak vás bude zajímat projekt „Uprchlíci Vítejte“. Jedná se o českou internetovou platformu, která spojuje zdejší obyvatele s uprchlíky bez domova. Cílem projektu je úspěšná integrace migrantů a jejich začlenění do sociálních a kulturních struktur tak, aby nebyli vyloučeni v uprchlických zařízeních na okraji společnosti.

Jak to funguje?

Lidé přes internetový formulář nabízí volné pokoje svých domovů či rovnou celé byty. Na základě informací, které o sobě udají, je jim vyhledán spolubydlící s podobnými představami o bydlení, aby byla zajištěna co možná největší spokojenost. Administrátoři z Uprchlíci Vítejte poté zorganizují společné setkání, a to přímo u hostitelů doma.

Projekt je vůči hostitelům co nejpřátelštější, proto není třeba se bát o peníze ani bezpečnost. Portál Uprchlíci Vítejte asistuje po celou dobu zařizování, pomáhá s nájemní smlouvou a v případě tíživé finanční situace ubytovaných vystupuje jako poradní element s iniciativou spolufinancování. Vzniknou-li časem problémy, které brání dalšímu spolubydlení, portál zařizuje předčasné ukončení smlouvy. Takových situací je ovšem minimum a v sousedním Rakousku například méně než 5%.

Zaujala Vás myšlenka dát někomu pocit domova, bydlet s uprchlíkem s docela jiným životním příběhem, dozvídat se každý den něco nového o jiné kultuře, lidech a životě? A máte volný pokoj?

https://uprchlici-vitejte.cz/

Bc. Marek Havran