Svět se chce zbavit Putina. Přidal se i Facebook
Svět se chce zbavit Putina. Přidal se i Facebook
Ilustrační foto

Evropa – Až když diktátor a dnes už i masový vrah V. Putin rozpoutal v Evropě novou válku, probudil se Západ z více než dvacetiletého poklidného spánku do šokujícího kocovinového rána. Zavedené sankce prozatím na útočící ruské bandy na Ukrajině nezabírají a z výraznější vojenské pomoci, jako jsou dodávky polských Migů nebo zavedení alespoň částečné bezletové zóny, má NATO i Západ strach. Od reality zcela odtržený bolševický šílenec totiž vyhrožuje světu jadernými zbraněmi.

A protože maniak Putin je ochoten jednat pouze o bezpodmínečné kapitulaci Ukrajiny, objevily se razantnější nápady, jak válku ukončit. Vymazat tyrana z povrchu zemského. Existují už velice tučné finanční nabídky za Putinovu hlavu.
Po zvěrstvech, kterých se Putin na Ukrajině (a dlouhodobě předtím i jinde) dopouští, je svět tomuto řešní nakloněn. Nově se dokonce přidal i mocný Facebook. „V důsledku ruské invaze proti Ukrajině jsme dočasně umožnili vyjádření politických postojů, které by obvykle porušovaly naše pravidla například o nenávistném vyjadřování,“ uvedl mluvčí Facebooku. Uživatelé Facebooku tak mohou již bez obav užívat např. hesla typu „Smrt Putinovi“, „Nechť pochcípají ruští okupanti“, „Ať zhebne Lukašenko“ apod. Kreativitě se meze nekladou, zakázány jsou ale výhrůžky násilím ruským civilistům.

Má to ale háček. Proklínat kremelského samovládce a jeho vojenskou sebranku na síti mohou pouze uživatelé v Rusku, Bělorusku, Polsku, na Ukrajině, Slovensku, v Rumunsku a v pobaltských zemích. To je hodně zvláštní rozhodnutí. V Česku si tak zřejmě na oficiální spílání Rusku na Facebooku ještě budeme muset počkat, zřejmě až Putin navrší další hromady válečných zločinů. Facebook naopak umožňuje chválu vojenským silám Ukrajiny v souvislosti s jejími obrannými aktivitami.

Když hordy ruských barbarů devastují sousední suverenní stát a vraždí civilní obyvatelstvo, musí stranou dokonce i královské protokoly zakazující vyjadřovat se k politice. Ukrajinu podpořila britská královská rodina včetně královny Alžběty a prince Charlese, který ruský útok na Ukrajinu označil za „brutální agresi“.

evak