Ficovy bolševické moresy: Nebude komunikovat se čtyřmi médii
Ficovy bolševické moresy: Nebude komunikovat se čtyřmi médii
Ilustrační foto

Slovensko – Nový slovenský premiér Robert Fico má s médii dlouhodobé problémy a s nástupem k moci se jeho diktátorské sklony opět projevily. Minulé pondělí vyhlásil bojkot čtyř médií včetně nejsledovanější slovenské televize Markíza, která patří do skupiny PPF rodiny zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera. Dalšími diskriminovanými médii jsou listy Denník N a Sme a také zpravodajský portál Aktuality.sk.

Podle Fica zmíněné redakce otevřeně projevují nepřátelské politické postoje, a to hlavně zveřejňováním nepravdivých či neúplných informací nebo zamlčováním informací.

„TV Markíza, Denník N, deník SME a webový portál Aktuality od prvních hodin vzniku vlády SR neplní povinnost pravdivě, všestranně a včas informovat veřejnost o činnosti orgánů veřejné moci, zvláště vlády a jejího předsedy. Dokud citovaná média nezačnou plnit zákonnou povinnost, předseda vlády s nimi přerušuje jakoukoliv komunikaci,“ sdělil Úřad vlády.

Fico na média útočil už v letech 2006 až 2010, kdy byl poprvé slovenským premiérem a kdy jeho vláda prosadila tiskový zákon, který média kritizovala. Od svého jmenování se vyhýbá novinářským dotazům a neumožnil je klást např. ani během tiskových prohlášení po schůzkách s novými ministry své vlády. Svá rozhodnutí oznamuje nejprve hlavně prostřednictvím nahrávek zveřejňovaných na sociální síti.

Premiérovi leží v žaludku především slovenská TV Markíza, která jej usvědčuje ze lží. Např. letos na jaře odvysílala TV nahrávky, na nichž označoval prezidentku Čaputovou za americkou agentku, což Fico vehementně popíral. Nelíbilo se mu ani zveřejnění jeho nesplněných předvolebních slibů, kdy tvrdil, že už na prvním jednání nového kabinetu bude předložen návrh zákona o státní bonifikaci rostoucích úrokových sazeb z hypotečních úvěrů. Fico už pohrozil Markíze, že u ní že stát může zrušit své objednávky na vysílání reklamy.

Zmíněné čtyři redakce už dříve Fico označil za nepřátelská média, nechal prověřit jejich povolení ke vstupu do budovy Úřadu vlády a strana Smer–SD jim neudělila akreditaci na svůj slavnostní sněm.

„Premiér opakuje, že jsme ,nepřátelská média‘ a toto je jeho revanš po nástupu k moci. Chce nás umlčet, zabránit nám vykonávat naše povolání,“ napsal šéfredaktor webu Aktuality.sk Peter Bárdy.

Prezidentka Čaputová, která na rozdíl od totalitně smýšlejícího Fica slovu „demokracie“ rozumí, se novinářů zastala: „Význam médií je pro demokracii nenahraditelný. Součástí práce médií je i kritika politiků. Nám politikům to může být přirozeně nepříjemné. Ale význam médií přesahuje tento náš diskomfort a je pro demokracii nenahraditelný.“

ev