Celé Česko „Zabaveno ANO-FERTEM“. Milion chvilek svým happeningem ukázal, co se může stát, když u moci zůstane A. Babiš
Celé Česko „Zabaveno ANO-FERTEM“. Milion chvilek svým happeningem ukázal, co se může stát, když u moci zůstane A. Babiš
foto: Milion chvilek

ČR – Lidé ve více než třiceti městech po celé republice se dnes ráno probudili do dystopické vize blízké budoucnosti. V zemi, kde vše zabavilo politicko-byznysové uskupení ANO-FERT. Milion chvilek totiž uspořádal happening s názvem „Zabaveno ANO-FERTEM.” V rámci toho dobrovolníci omotali vybrané objekty veřejného prostoru, které běžně vnímáme jako veřejné vlastnictví, žlutou „exekuční” páskou. V Praze na Václavském náměstí pak bude happening probíhat až do zítřka. Milion chvilek tak chce upozornit na prorůstání konglomerátu ANO/ Agrofert naším státem, které by se mohlo ještě stupňovat, pokud ve volbách 8. a 9. října složí vládu hnutí ANO.
   Je po volbách, ve kterých staronový premiér Babiš upevnil svou moc. Autobusové zastávky, sochy, kašny, auta, parky v celé zemi - vše je „úředně” zabaveno. Vše patří jemu. Premiérovo politicko-byznysové uskupení ANO-FERT si podmanilo vše ve veřejném prostoru. „Kromě zemědělské půdy, lesů, potravinářských podniků, zdravotnických zařízení a státních úřadů už v téhle dystopické vizi budoucnosti nenasytnost premiéra Babiše a jeho ANO-FERTU pohltila v podstatě každý kout této země, který má sloužit občanům. A právě to mají pásky symbolizovat,” uvedl k akci Jiří-Jakub Zévl, místopředseda Milionu chvilek.
   „Jde o nenásilný politický protest, který poukazuje na toxické podmanění si státu koncernem Agrofert. Prsty Andreje Babiše sahají daleko už nyní. A pokud dál zůstane v čele našeho státu, nebude to stejně strašné, jako teď. Bude to mnohem horší. Ale ještě máme šanci to zastavit,” dodala k důvodu pořádání happeningu Hana Strašáková, mluvčí Milionu chvilek. Akce má tedy upozornit právě na fakt, že tristní stav, který v současnosti pozorujeme, může být teprve začátek. Pásky s nápisem „Zabaveno ANO-FERTEM” se tak objevují na frekventovaných místech, kterými lidé chodí například do práce nebo na nákup. Vyjádření tohoto občanského postoje se zároveň týká pouze veřejných objektů, nikoli objektů soukromého vlastnictví.
   V Praze na Václavském náměstí pak bude happening probíhat až do zítřka. „Zítra, 28. 9. totiž slavíme den české státnosti. Co nám však ze státu zbyde, až hnutí ANO dokončí svou agrofertizaci?,” upozornil předseda Milionu chvilek Benjamin Roll na fakt, že brzy bychom nemuseli mít co slavit. „Premiérova firma prorůstá státní instituce a úřady jednají čím dál zřetelněji v jeho prospěch na úkor občanů. Tomu se říká unesený stát. Je čas ho ve volbách osvobodit!“ U „zabaveného” objektu na Václavském náměstí se tedy budou v intervalech střídat členové Milionu chvilek i dobrovolníci celý den a celou noc.
   Happening dnes probíhá i v dalších více než třiceti městech ve všech krajích České republiky. Do jeho organizace se zapojí Milionová síť organizátorů i dobrovolníci kontaktní kampaně na podporu volební účasti „Volím změnu”. Ti už od začátku léta mluví s lidmi v ulicích o důležitosti voleb, roznášejí do schránek letáky a vylepují plakáty.
   Cílem akce v žádném případě není poškození veřejného majetku. Protest je zcela legální a pásky budou následně beze zbytku odstraněny.
   Fotografie z jednotlivých měst, kde se pásky nacházejí najdete na našich sociálních sítích. Průběžně aktualizovanou fotogalerii z pěti lokací v Praze, z Brna i dalších měst zašleme v průběhu dnešního dopoledne.
Hana Strašáková, mluvčí Milionu chvilek & vedoucí komunikace