Milion chvilek se sešel se zástupci vládních stran. Předal jim zpětnou vazbu vycházející z odpovědí na dotazník
Milion chvilek se sešel se zástupci vládních stran. Předal jim zpětnou vazbu vycházející z odpovědí na dotazník
foto: Petr Zewlakk Vrabec

Praha – Milion chvilek včera v podvečer přednesl představitelům všech pěti vládních stran témata, která občany nejvíc pálí. Spolek se s politiky setkal na tradičním setkání vládních stran K5. Probíraná témata – korespondenční volba, problematika dezinformací, personální obsazení postu ministra spravedlnosti, a klesající důvěra lidí ve vládu? – vycházela z výsledků dotazníku spokojenosti, který Milion chvilek poslal k vyplnění svým signatářům. Odpovědělo na něj přes 20 tisíc lidí. Výsledky dotazníku, které Milion chvilek politikům předal, jsou k nalezení zde. Schůzky se zástupci Milionu chvilek se zúčastnili premiér Petr Fiala (ODS), místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Vláda se momentálně nachází v turbulentní době. Přesto jsme ji na jednání nešli bezvýhradně podpořit. To není naše role. Na nás, zástupcích občanské společnosti, je vyžadovat, aby vláda plnila své předvolební sliby a neriskovala ztrátu důvěry lidí v politiku jako takovou. A proto jsme politikům právě od občanů, převážně voličů vládních stran, předali jejich zpětnou vazbu. Splnili jsme tak slib, který jsme lidem dali, když jsme se jich ptali na jejich názor,” říká ke schůzce s předními politiky Lucie Černá, strategická ředitelka Milionu chvilek.

Jedním z důležitých témat probíraných na schůzce bylo zavedení korespondenční volby. Česká republika je aktuálně jedním z posledních států, který svým občanům neumožňuje volit poštou. To mnohé z nich trápí a nepochopitelně jim ztěžuje výkon jejich ústavního práva. “Vládní představitelé nás na schůzce ujistili, že se téma korespondenční volby v nadcházejících měsících stane pro vládu prioritou a během příštího roku ji prohlasují. Korespondenční volba je důležitý krok pro demokracii a v Milionu chvilek se mu dlouhodobě věnujeme. Jsme rádi, že je vláda odhodlaná teno svůj slib splnit. A jsme připraveni dohlédnout na to, že se to skutečně stane,” doplňuje Černá.

Úkolem Milionu chvilek bude i dohlédnout na to, že téma dezinformací a informační gramotnosti bude do budoucna pevně ukotveno v rámcových vzdělávacích programech (RVP), což politici na schůzce také slíbili. Boj s dezinformacemi je dlouhodobá věc, která přesahuje jakoukoli aktuální vládu a je proto důležité, aby fungovala systematicky dlouhodobě a byla řádně zpracována i ve strategických dokumentech státu.

Milion chvilek na setkání také opětovně vyjádřil velké znepokojení nad působením Pavla Blažka na postu ministra spravedlnosti. A to i ve stínu okolností posledních kauz. “Ještě před jmenováním Pavla Blažka do funkce jsme tvrdili, že by neměl být ministrem spravedlnosti. V tomto ohledu jsme se ale s politiky bohužel opět neshodli. Nicméně sám pan Blažek i předsedové vládních stran ví, že je působení ministra spravedlnosti pod drobnohledem,” říká Černá.

Velkým tématem byla i důvěra občanů v politiky a politiku jako takovou. “Víme, že jsou lidé současnou situací mnohdy zklamaní a unavení. Je hlavně na politicích jim znovu dokázat, že si důvěru občanů zaslouží. A je na nás všech nerezignovat, i nadále se o okolní dění zajímat a i nadále po politicích vyžadovat, aby plnili své předvolební sliby. I proto jsme se včera sešli na společné schůzce. A i proto pro nás bylo tak důležité zpětnou vazbu od občanů politikům předat,” doplňuje Černá.

Probíraná témata reflektují oblasti, kterým se spolek Milion chvilek dlouhodobě věnuje.

Milion chvilek