Stačil měsíc a někteří Slováci už mají Fica dost
Stačil měsíc a někteří Slováci už mají Fica dost
Fico se svým ruským guru.

Slovensko – Po měsíci vládnutí se začal staronový premiér Robert Fico mstít a likvidovat své protivníky. Jako první přišel na řadu Úřad speciální prokuratury, který existuje na Slovensku od roku 2004. V minulosti vyšetřoval kvůli korupci například samotného Fica nebo jeho současného ministra obrany a někdejšího šéfa resortu vnitra Roberta Kaliňáka.

Bez předchozí veřejné diskuse Ficův kabinet schválil i návrh ukládající mírnější tresty za korupci. „Výsledkem jsou na jedné straně opatření proti nepohodlným vyšetřovatelům Národní kriminální agentury a speciální prokuratuře, na druhé straně mírnější tresty pro odsouzené a stíhané lidi, které tito prokurátoři a policisté vyšetřovali,“ napsal list Sme.

Národní kriminální agentura představuje specializovaný útvar, který se zabývá nejvážnější trestnou činností, jako jsou organizovaný zločin nebo korupce. Vláda chce změnou zákona zrušit stávající ochranu těchto elitních policistů, kteří citlivé kauzy vyšetřovali a jež nový ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo službu. Ve čtyřech ze sedmi těchto případů platnost ministrova rozhodnutí pozastavili soudci. Deník Sme to komentoval slovy, že se „ministrovi vnitra otevírá cesta na dokončení čistek v policii“.

Na Ficovy totalitní kroky zareagovala menšinová demokratická část slovenské společnosti. Na první velké protivládní demonstraci od říjnového Ficova jmenování se sešly tisíce protestujících a dav skandoval hesla „Dost bylo Fica“, „Ostuda“ či „Toto vám neprojde“.

Okamžitě zareagovala i opozice. „Žádný nezávislý soud nekonstatoval, že úřad speciální prokuratury se podílel na honu na opozici či na selektivní spravedlnosti. Podáme ústavní stížnosti a obrátíme se na evropské instituce,“ řekl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka a mj. uvedl, že „jediným motivem vlády je msta a zajištění beztrestnosti lidem blízkým Směru“.

Rozhodnutí Ficova proruského kabinetu nenechalo v klidu ani Evropskou unii, která vyzvala sloveskou vládu, aby nepokračovala ve změnách trestního zákoníku ve zrychleném řízení a nerušila elitní složku prokuratury bez důkladného uvážení.

Fico lže permanentně jako jeho ruský vzor Putin. Před volbami vykládal, že policisté z Národní kriminální agentury i Úřadu speciální prokuratury pracují na politickou objednávku a chtějí poškodit jeho stranu Směr-SD, po vítězných volbách na první tiskovce už tvrdil pravý opak. „Tyto orgány tam jsou a zůstávají. Já si tedy nepamatuji, že by někdo ze Směru hovořil o nějakém rušení soudu nebo speciální prokuratury.“

Martin Behul, komentátor „nežádoucího“ slovenského serveru Aktuality.sk, připomíná, že Ficova vládní parta pořád tvrdí, že budou vždy postupovat striktně podle zákona. „Teď víme, že takové garance od těch, kteří mají v rukou parlamentní většinu, jsou bezcenné. Protože pro lidi, kteří ovládají zákonodárnou moc, je jediným zákonem jejich vůle.“

ev