ČEZ chystá zdražení plynu o 80 %. Tak proč by si manažeři nerozdali milionové odměny?
ČEZ chystá zdražení plynu o  80 %. Tak proč by si manažeři nerozdali milionové odměny?
Ilustrační foto

ČR – Energetická skupina ČEZ od července zvýší ceny zemního plynu podle spotřeby o 76 až 86 procent. Domácnosti, které mají smlouvu na dobu neurčitou, tak čeká veliké utahování opasků a šetření. Naproti tomu si osm členů představenstva ČEZ na odměnách za loňský rok rozdělí celkem 135 milionů korun.

Každý soudný člověk by si řekl, že firma, která měla v loňském roce čistý zisk 9,9 miliardy korun, (ten byl mimochodem meziročně o 81 % vyšší!) nebude mít zapotřebí tak brutální navyšování cen a bezohledné „ždímání“ peněz z obyvatelstva. O to víc, že se jedná o polostátní firmu (stát má 70 %) a časy jsou z ekonomického hlediska hodně nepříznivé.

„Situace je bohužel bezprecedentní. Ceny vyrostly kvůli válce na nové rekordy a jsou velmi vysoko už dlouho, s čímž se nedalo počítat. Mnohem důležitější je i bezpečnostní hledisko. V současné době musíme kvůli bezpečnosti dodávek a zásobení se před další topnou sezonou dokupovat vyšší množství plynu za aktuálně nepříznivé velkoobchodní ceny. To se bohužel projeví i v cenících pro některé koncové zákazníky na následující topnou sezonu,“ uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Zdražení se tak dotkne přibližně pětiny zákazníků ČEZ. Zbývající čtyři pětiny mají cenu zafixovanouve druhé polovině roku ale zhruba desetině tato fixcace končí.

Domácnosti se smlouvou na dobu neurčitou, které plynem pouze vaří a mají roční spotřebu 80 kubíků, zaplatí za kubík nově téměř 53 korun, čili o 76 % více než v únoru. Rodina tak namíto dosavadní roční platby 2 400 Kč zaplatí 4 200 Kč.

Mnohem hlouběji do kapsy budou muset sáhnout domácnosti v rodinných domech, které plynem topí, ohřívají vodu a vaří a mají spotřebu 3 000 kubíků. Za kubík sice zaplatí o něco míň (49,13 Kč), ale při vyúčtování se budou asi hodně divit (popř. zuřit). Roční spotřeba je přijde přes 147 tisíc korun, podle cen v únoru by to ročně bylo 79 230 Kč.

Při takových tučných ziscích, které na úkor spotřebitelů nepochybně porostou i nadále, si mohou papaláši z ČEZ naložit více jak královské odměny. Ze zprávy o odměňování, kterou společnost zveřejnila na webu, tak šéf představenstva a generální ředitel Daniel Beneš dostane na odměnách celkem 34,9 milionu korun, na další miliony odměn se může těšit od dceřiných firem ČEZ. Ani ostatní členové představenstva nepřijdou zkrátka, v průměru si každý přijde na 17 milionu.

No není to nádherná odměna za takovou poctivou a náročnou práci v těchto inflačních časech plných zdražování, kdy spousta lidí obrací v ruce každou korunu?

Stát by se měl spíše zamyslet nad tím, jak co nejlépe využít dividendy firmy ČEZ na pomoc těm nejpotřebnějším domácnostem ohroženým právě předraženými energiemi, než schvalovat manažertům nemravně vysoké odměny.

evak