Ruský plukovník zkritizoval ve státní televizi válku na Ukrajině
Ruský plukovník zkritizoval ve státní televizi válku na Ukrajině
Trosky ruského tanku na Ukrajině. foto: AFP.com

Rusko – To zas jednou něco Putinově cenzuře uniklo. Přímo v ruské státní televizi Rossija podřízené Kremlu zazněla kritika války na Ukrajině a to z úst člověka povolaného – ruského plukovníka ve výslužbě a vojenského experta Michaila Chodarenoka. Bývalý velitel tak šokoval nejen moderátorku i další hosty, ale především diváky přivyklé jinému typu zpráv.

„Někdy se šíří informace o jakémsi psychologickém zhroucení ukrajinských ozbrojených sil, které jsou údajně na pokraji morální krize. To vše je, mírně řečeno, nepravdivé,“ prohlásil např. Chodarenok. Státní pohádce o vojenské operaci poplatná moderátorka Olga Skabajevová ihned namítla, že už několik ukrajinských jednotek oznámilo, že nemají finance ani zbraně.

„Jistě. Ale situace z celkové strategické pozice je taková, že ukrajinské ozbrojené síly jsou schopny vyzbrojit milion lidí. Sami říkají, že pro ně není problém mobilizovat takový počet obyvatel. Celá otázka spočívá v tom, do jaké míry jsou schopni armádu vybavit moderními zbraněmi a vojenskou technikou,“ odpálkoval ji expert.

Chodarenok především upozornil na skutečnost, že brzo začne platit program americký zákon Lend-Lease Act (Zákon o půjčce a pronájmu), který umožní rychlejší dodávání zbraní a dalšího materiálu na Ukrajinu. Jde o obdobu programu, prostřednictvím kterého USA za druhé světové války zásobovaly spojence (včetně SSSR) válečným materiálem, aniž by se samy do války zapojily. Tuto skutečnost Rusové ze své historie vymazali, jelikož dle oficiální Putinovy verze Sovětský svaz vyhrál II. světovou válku zcela sám.

Reálně tak hrozí, že proti ruské slátané a neefektivní armádě může zanedlouho stanout na milion ukrajinských vojáků vyzbrojených moderními zbraněmi zemí NATO. „Musíme v našich operačních a strategických kalkulacích vzít v úvahu, že situace se pro nás v tomto ohledu, upřímně řečeno, zhorší,“ řekl Chodarenok.

Když se moderátorka zeptala na počet mužů v ukrajinké profesionální armádě, Chodarenok odpověděl: „Úroveň profesionality armády není dána počtem těch, kteří byli povoláni do profesionální služby, ale úrovní výcviku osob, morálkou a připraveností prolévat krev za vlast. Vysoce profesionální může být i branná armáda.“

Názorově zdeformovaná Skabajevová příliš nechápala, když bývalý plukovník uvedl, že na Ukrajině existuje touha chránit svou vlast a vojáci hodlají bojovat do posledního muže.
„Je touha zemřít za svou vlast profesionalita?“ zeptala se přihlouple reportérka, jakoby nevěděla, že padnout za vlast je absolutně nejvyšší čest, kterou opěvuje právě ruský diktátor Putin.

„Není to profesionalita, ale součást vysoké bojeschopnosti armády. Nakonec o vítězství na bojišti rozhoduje vysoká morálka, nikoli personál, který není připraven bojovat za ideje,“ poučil ji Chodarenok.

Došlo i na vztahy NATO vs Rusko a na Finsko a Švédsko chystající ke vstupu do aliance. „Musíme zůstat realisty. Pokud tak neučiníme, dříve či později nás realita zasáhne tak tvrdě, že nebudeme vědět, čemu čelíme. Nemůžeme se proboha ohánět raketami proti Finsku. Vypadá to komicky. Největší problém naší vojenské a politické situace je, že jsme v absolutní geopolitické izolaci,” konstatoval Chodarenok a střízlivě dodal: „Stojí proti nám koalice 42 zemí a naše zdroje jsou omezené. To zkrátka není normální a musíme to vyřešit.“

evak