Babiš znevěrohodnil Česko a způsobil mu další mezinárodní ostudu
Babiš znevěrohodnil Česko a způsobil mu další mezinárodní ostudu

ČR – Andrej Babiš způsobil svým nejnovějším skandálním výrokem Česku další brutální ostudu. Tentokrát zpochybnil spolehlivost celé republiky jako člena NATO. V sobotním prezidentském duelu ČT prohlásil, že pokud by Rusko napadlo Polsko nebo pobaltské státy, on by české vojáky na pomoc spojencům neposlal. Dosud nerozhodnutým voličům tak zároveň ukázal, že jsou mu bližší spíše hodnoty Ruska než NATO a EU, a že jako prezident by pokračoval ve zostuzováním ČR ve světě podobně, jako to dělali prezidenti Zeman a Klaus.

Babiš během televizní debaty v ČT opakovaně odpověděl na hypotetickou otázku, že by české vojáky na pomoc našim spojencům a sousedům, byť jsme se k tomu zavázali, určitě neposlal. „Já chci mír, já nechci válku. A v žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války,“ uvedl Babiš.

Severoatlantická smlouva, na jejímž základě v roce 1949 NATO vzniklo, přitom uvádí v článku 5, že ozbrojený útok proti členské zemi bude považován za útok proti všem členům aliance. V takovém případě mají ostatní členské státy v součinnosti podniknout takovou akci, jakou budou považovat za nutnou, a to včetně použití ozbrojené síly.

Média v Polsku a pobaltských státech jsou v šoku, stejně jako někteří čeští politici. Ti se našim polským sousedům už za Babišovy neuvěřitelné názory omlouvají a není vyloučeno, že bude muset diplomaticky zasáhnout i vláda. Zděšeni jsou i politologové a komentátoři a zejména pak demokratická část české společnosti.

„Jsme členem NATO, které je založeno na principu – jeden za všechny, všichni za jednoho. Ví to vláda a ví to většina české společnosti, která podporuje naše členství v NATO. Měl by to vědět i pan poslanec Babiš, protože je to klíčová garance bezpečnosti České republiky,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová s tím, že si Babišova slova neumí vysvětlit.

Na Babišova nehorázná slova již reagují světová média. Ostudu vůdce ANO prohloubila okamžitá reakce pobaltských států, které prostřednictvím svých ministrů zahraničí svorně prohlásily, že jejich vojáci by Česku na pomoc v případě jeho napadení ihned přišli. Je to alarmující - Babiš je zatím jen prezidentským kandidátem a slušní a demokraticky smýšlející Češi se už za něj musí stydět.

Babišových proruských a „promírových“ názorů si všimli na Ukrajině i v Rusku. „Babiš svou neochotu podílet se na odporu proti ruské agresi vysvětlil tím, že 'chce mír'," píše ukrajinská agentura Unkrinform, která se dál věnuje i postavě Andreje Babiše a jeho vyšetřování ze strany policie kvůli obviněním z podvodu, přičemž připomíná, že krátce před volbami pražský soud nepravomocně osvobodil Babiše v kauze Čapí hnízdo, kde se řešil údajný dotační podvod.

Šéf ANO ještě v neděli na Twitteru začal svá slova mírnit a snažil se jako obvykle z nepříznivé situace vylhat a popřít své zrádné stanovisko k případné vojenské pomoci našim spojencům v NATO. Taková slova nelze vzít jen tak zpět. A tak Andreje Babiše může těšit, že mu rozumí a tleskají aspoň jeho rusošvábové, dezinformátoři a ruští trollové.

evak