Vsetínská anketa: Vyberte občany navržený projekt, který radnice zrealizuje
Vsetínská anketa: Vyberte občany navržený projekt, který radnice zrealizuje
foto: MěÚ Vsetín

Vsetín – Občané Vsetína podali ve stanovené lhůtě celkem na dvě desítky návrhy projektů na využití jednoho milionu korun, který se radnice rozhodla vyčlenit do čtvrtého participativního rozpočtu města, jenž nese název „VSETÍN PODLE NÁS“. Trojice z nich odpovídala pravidlům participativního rozpočtu a úspěšně prošla posuzováním ze strany odborníků. A právě tyto tři projekty jejich autoři podrobně představí veřejnosti v pondělí 18. září od 16 hodin ve čtvrtém patře Masarykovy veřejné knihovny na Dolním náměstí. O tom, který z uvedených čtyř projektů radnice zrealizuje, rozhodnou občasné v anketě, jejíž hlasování odstartovalo ve středu 13. září.

Vsetín je dlouhodobě zapojen do programu Zdravé město a místní Agenda 21, který zavádí prvky trvale udržitelného rozvoje do praxe. Jeho cílem je zapojovat obyvatele a organizace do zkvalitňování života. Jednou z možností je využití participativního rozpočtu. Občané díky němu mohou rozhodovat o využití části městského rozpočtu na jimi navržené projekty.

„Od počátku března až do závěru května tedy obyvatelé města starší 15 let mohli posílat návrhy projektů zaměřené na úpravu veřejného prostoru či zvelebení veřejného prostranství pro sportovní nebo volnočasové využití, dopravní infrastrukturu, životní prostředí. Nedílnou součástí každého návrhu byl rámcový popis a rozpočet projektu,“ přiblížil pravidla participativního rozpočtu místostarosta Pavel Bartoň (ANO 2011) s tím, že z dvou desítek doručených návrhů prošly po odborném posouzení až do finále následující tři projekty:

* Zastínění pískovišť a dětských hřišť – zastínění některých dětských hřišť na území města.

* Relaxační lavice v přírodě – zřízení odpočinkového místa v přírodě s výhledem na okolí, které je vítanou zastávkou pro turisty a cyklisty.

* Balanční hřiště pro radost – vybudování dřevěného balančně-lezecko-překážkového hřiště vhodného k rozvoji všestranných pohybových dovedností dětí.

Tuto trojici navržených projektů jejich autoři představí občanům na veřejném projednání v pondělí 18. září od 16 hodin v budově Masarykovy veřejné knihovny na Dolním náměstí.

Ale již od 13. září do 31. října bude probíhat anketa na komunikační platformě Munipolis, na základě jejíchž výsledků se rozhodne, který projekt radnice v příštím roce, nejpozději však do poloviny roku 2025 uskuteční. K anketě se můžete připojit ZDE.

„Děkuji všem autorům navržených projektů, kteří se tak konstruktivní formou rozhodli podílet na možnosti zpříjemnění podmínek pro život nás všech,“ uzavřel místostarosta Bartoň.

Michal Horský