Valašské Meziříčí hostilo mongolskou delegaci
Valašské Meziříčí hostilo mongolskou delegaci
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Do Valašského Meziříčí zavítali v polovině května hosté z provincie Arkhangai v centrálním Mongolsku. Cílem jejich návštěvy bylo zmapování možností budoucí spolupráce. Ve městě na soutoku Bečev totiž žije a pracuje početná mongolská menšina.

Vedení valašskomeziříčské radnice přivítalo pětičlennou delegaci, která přijela na Valašsko z pověření guvernéra okresu Undur – Ulaan soum v Mongolsku. „Konkrétně se jednalo o zástupce Střediska technického odborného vzdělávání a přípravy v provincii Arkhangai, jejíž součástí je také zmíněný okres. Smyslem jejich cesty byla snaha o navázání spolupráce, protože ve Valašském Meziříčí již několik let žije a pracuje přes 120 původem mongolských občanů. Většina z nich je zaměstnána ve společnosti MP Krásno a děti navštěvují naše mateřské a základní školy. Protože mají zájem ve městě zůstat, aktivně jim pomáháme s integrací,“ vysvětlila místostarostka Yvona Wojaczková.

Hosté z Mongolska si tak prohlédli nejen město a okolí, ale zavítali také do zmíněné společnosti a navštívili Integrovanou střední školu – Centrum odborné přípravy a Jazykovou školu s právem státní jazykové zkoušky Valašské Meziříčí. „Obě školy, tedy jak ta mongolská tak i valašskomeziříčská, jsou si podobné co do počtu žáků i studijního zaměření. Nabízejí se zde tedy možnosti propojení žáků a pedagogů na mezinárodní úrovni,“ pokračovala místostarostka Wojaczková a dodala: „Podle ohlasů odjížděli naši mongolští hosté z Valašského Meziříčí plní dojmů. Také pro nás se jednalo o velmi zajímavou zkušenost a zároveň oficiální návštěvu z dosud nejvzdálenějšího místa. Od guvernéra okresu Undur – Ulaan soum jsme zároveň obdrželi pozvání do Mongolska a budeme hledat možnosti případné další spolupráce.“

Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí