Téměř tisíc řidičů na Rožnovsku si musí pohlídat platnost řidičských průkazů
Téměř tisíc řidičů na Rožnovsku si musí pohlídat platnost řidičských průkazů
foto: MěÚ Rožnov

Rožnov – Do konce roku 2023 postupně vyprší platnost řidičských průkazů přesně 865 řidičům, kteří mají trvalý pobyt ve správním obvodu ORP Rožnov pod Radhoštěm. Řidiči si konec platnosti musí pohlídat a dostatečně včas zažádat o jeho výměnu. Pokud policejní hlídka zastaví řidiče s propadlým řidičským průkazem, hrozí mu pokuta až 2 500 Kč ve správním řízení.

„Výměnu lze provést 90 dnů před skončením platnosti řidičského průkazu a je zcela bezplatná. Vydání nového řidičského průkazu může trvat až 20 dní, lze však také požádat o tzv. „blesk“ ve zkrácené lhůtě do pěti pracovních dní za poplatek 700 korun. K žádosti je třeba doložit platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz, není třeba již dokládat papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z vybraných registrů státu," uvedla Eva Pernická, vedoucí odboru dopravy MěÚ Rožnov. O výměnu řidičského průkazu lze žádat buď osobně na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností v rámci celé České republiky bez ohledu na místo trvalého pobytu, anebo elektronickou formou přes Portál občana nebo Portál dopravy. Podmínkou pro elektronické podání žádosti je mít přístup do těchto portálů a mít zde připojenou datovou schránku fyzické osoby.

„Doporučujeme, aby se občané k výměně řidičského průkazu objednali na odboru dopravy prostřednictvím našeho rezervačního systému, vyberou si termín, který jim vyhovuje a nebudou muset čekat,“ doplnila Eva Pernická. Nový řidičský průkaz je možné vyzvednout osobně nebo na základě ověřené plné moci. Neplatný průkaz musí každý žadatel odevzdat při převzetí nového.

Mgr. Petra Graclíková, tisková mluvčí MěÚ Rožnov pod Radhoštěm