Rožnovan Svaťa Božák potřetí v kariéře míří na Race across America
Rožnovan Svaťa Božák potřetí v kariéře míří na Race across America
foto: www.svatabozak.com

Rožnov – Rožnovský ultramaratonský cyklista Svaťa Božák míří již potřetí v životě na nejtěžší závod planety - Race across America (RAAM). ten je dlouhý bezmála 5 000 kilometrů a jede se ze západu na východ USA. Závod startuje již 14. června v Oceanside v Kalifornii, rožnovský borec odlétá do Ameriky již v úterý 31. května.

Race across America jel Svaťa Božák již dvakrát – v letech 2012 a 2017. Poprvé jej dokončil v čase 10 dnů, 15 hodin a 41 minut a stal se prvním Čechem v historii, který tento podnik dokončil. Poté se do USA vrátil v roce 2017, kdy se mu opět podařilo zvládnout všechny nástrahy a dokončil RAAM v čase 10 dní, 23 hodin a 22 minut. Nyní se tedy rožnovský cyklista chystá do Ameriky potřetí. „I když vím, jak těžké to bude, tak se velmi těším. Už jsem vlastně přihlášený dva roky, ale ročníky 2020 a 2021 se shodně kvůli covidu rušily, takže startuji až teď v roce 2022,“ říká Svaťa Božák, jenž (už během závodu) 15. června oslaví své 45. narozeniny.

Race across America je právem považován za nejtěžší závod planety. Při přejezdu ze západu na východ Spojených států amerických čeká na účastníky na bezmála 5 000 kilometrech doslova peklo. Celkové převýšení je přes 50 tisíc metrů, trasa vede pouští přes nedohledné pláně, sluncem zalité stepi, ale také do pořádných hor. Nejvyšším bodem závodu je Wolf Creek s 3 300 metry nad mořem. Tohle všechno už si Svatopluk Božák „užil“ už dvakrát a věří, že tentokrát bude ještě lépe připraven. A nejenom on, ale také jeho tým, ve kterém jsou mimo jiné všichni tři členové jeho rodiny – manželka Lenka a děti Karolína a Ondra. „Můj doprovodný tým pojede se dvěma auty. Věřím, že budeme dobře připraveni a že všechno půjde podle plánu. Máme všechno naplánované ještě pokročileji, než v minulých účastech. Věříme, že i perfektním fungováním doprovodu a celého teamu ušetříme i dost času,“ plánuje si Svaťa Božák, jenž odlétá do USA kvůli aklimatizaci již v úterý 31. května.

Závod startuje 14. června 2022 v kalifornském Oceanside, cíl pak bude po cca 4 900 kilometrech na východním pobřeží USA v Annapolis ve státě Maryland. Jak si rožnovský borec v Americe povede, můžete průběžně sledovat na jeho webu www.svatabozak.com, na jeho facebookovém profilu, kam bude Svaťa posílat pravidelné a čerstvé zprávy.

Pokud Svaťovi přejete úspěch a chcete jej podpořit i více, než „jen“ fanděním, není nic lehčího, než jít na jeho web www.svatabozak.com a podpořit ho jakoukoliv částkou ve prospěch podpory jeho týmu a celého projektu RAAM 2022.

VIZITKA

Svatopluk Božák
Věk: 44,99 let (15.6.1977)
Žije v Rožnově pod Radhoštěm, pracuje jako vedoucí servisní skupiny, ženatý (žena Lenka), 2 děti (Ondřej a Karolína)

Největší sportovní úspěchy: jako první Čech v historii dokončil nejtěžší závod světa – Race Across America 2012, tento závod zvládl i v roce 2017,

2.místo závod okolo Irska (2018)

6. místo v ultramaratonu okolo Rakouska (2011), 3. místo na mistrovství světa v ultramaratonu Glocknerman v Rakousku (2011).

CO JE RAAM ?

Race Across America (RAAM) je nejdelší a nejtěžší cyklistický závod planety. Měří cca. 3000 mil (4900 km) a na tuto vzdálenost je časový limit 12 dnů. Projíždí napříč Amerikou ze západu na východ. www.raamrace.org

Trať: délka cca 4900 km (3000 mil)

Převýšení: 50 000 m

Start: Oceanside – California

Cíl: Annapolis – Maryland

Časový limit: 12 dní

Průjezd 12 státy USA přes tři časová pásma

Nejnižší místo: Mecca – 50 metrů pod hladinou moře

Nejvyšší místo: Wolf Creek 3 309 metrů nad mořem.

Fotky: www.svatabozak.com

Foto: Svaťa Božák v cíli RAAM 2017

Rožnov pod Radhoštěm Sport Cyklistika Ultramaraton Svaťa Božák

Bc. Marek Havran, MěÚ Rožnov pod Radhoštěm