Senioři si připomněli úskalí silničního provozu
Senioři si připomněli úskalí silničního provozu

Val. Meziříčí - Ve čtvrtek 7. března proběhla v Klubu seniorů na Tolstého ulici vzdělávací akce Senior bez nehod. Zúčastnilo se jí více než padesát lidí seniorského věku. Tento edukativní projekt proběhl ve Valašském Meziříčí vůbec poprvé. Je financován z fondu zábrany škod.
   „Senior bez nehod je projekt, který se zaměřuje na bezpečnost seniorů v dopravě. Díváme se na ni z pohledu řidiče, chodce, cyklisty a cestujícího v městské hromadné dopravě,“ představil akci jeden ze spoluorganizátorů Jiří Šlachta.
   Program tvoří divadelní scénky profesionálních herců proložené odborným výkladem moderátora. V rámci přednášky byly připomenuty statistiky, které hovoří o tom, že 24 % obětí dopravních nehod v roce 2015 tvořili právě starší lidé.
  „Senioři měli možnost se seznámit s potenciálem moderních asistenčních systémů motorových vozidel, byly připomenuty pravidla silničního provozu a zopakovány některé dopravní značky. Pozornost byla věnována vedlejším účinkům léků a zdravotních omezení vyplývajících z věku účastníků silničního provozu. Oživením přednášky bylo i zodpovězení dotazů ze strany dopravního psychologa,“ uvedla Soňa Valchářová, vedoucí odboru dopravně správních agend Městského úřadu ve Valašském Meziříčí.
   Projekt křižuje Českou republiku od září loňského roku a postupně zamíří do zhruba tří stovek měst.
   „Moc mě těší, že jednou ze zastávek je Valašské Meziříčí. Jde zcela o unikátní program, kdy se starší lidé poutavou formou učí o bezpečnosti silničního provozu. Upozorňuje na nebezpečné situace, které mohou seniory v provozu potkat,“ sdělila místostarostka města Zdislava Odstrčilová.
Bc. Lukáš Martinek, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí