Pustevny jsou přelidněny. Je nejvyšší čas začít s tím něco dělat
Pustevny jsou přelidněny. Je nejvyšší čas začít s tím něco dělat
Výhled z Pusteven. foto: Tomáš Fránek

Pustevny - Pustevny praskají ve švech. Každoročně je navštíví na půl milionu lidí a po letošním otevření atraktivní vyhlídkové Stezky Valašska v korunách stromů se situace ještě více zhorší. Zdejší příroda začíná být v ohrožení.
   „Je velmi snadné, aby příroda na Pustevnách utrpěla. Sledujeme stálý nárůst, nejvíce lidí je na Pustevnách v době prázdnin. To se může návštěvnost denně pohybovat až kolem dvou a půl tisíce lidí,“ uvedl ředitel Chráněné krajinné oblasti Beskydy František Jaskula v pořadu Českého rozhlasu Zlín Co vy na to.
   Kapacita Pusteven je zcela naplněna. Kvůli vysokým počtům návštěvníkům se začínají objevovat další problémy. Jen letošní akci s ledovými sochami navštívilo za tři víkendy na šedesát tisíc lidí. „Při tom počtu lidí už nejde jenom o odpadky. Je tam strop na zázemí, už teď je problém, že je tam přelidněno. Nepodporoval bych další aktivity v této lokalitě,“ dodal Jaskula.
   Nepříznivou situaci vnímá i vedení Zlínského kraje, které však samotnou návštěvnost Pusteven nějakým omezením ovlivnit nemůže. Jedná tak alespoň o výstavbě záchytného parkoviště v Prostřední Bečvě. Podle krajského radního zodpovědného za cestovní ruch Jana Pijáčka by to na Pustevnách mohlo v budoucnu vypadat podobně jako v rakouských Alpách. Když se parkoviště naplní, oblast se uzavře a lidé se nahoru dostanou jen pěšky.
   „Lidé musí mít informace o tom, že nemá cenu se snažit na Pustevny dostat,“ zastává podobný názor i Jaskula a přidává, že by se na Pustevnách nemělo pořádat tolik akcí.
   Problémem se společně se Zlínským krajem zabývá i kraj Moravskoslezský. Už vloni vznikl manuál upravující využívání veřejného prostranství na Pustevnách. Především by měly zmizet reklamní stojany a cedule na stromech a budovách. Celkově by práce na zkulkturnění prostoru měly trvat deset let a to ve třech etapách. Cena je odhadována na 44 milionů korun, přičemž nejdražší bude úprava parkoviště (10-12 milionů), se kterou by se mělo začít v roce 2020. Studie počítá dále např. s úpravami kolem sochy Radegasta a kaple sv. Cyrila a Metoděje, zastřešením tržnice, novými lavičkami, koši apod.
ECHO Valašska