Na Garden Food Festival do Rožnova přijede i Zdeněk Pohlreich
Na Garden Food Festival do Rožnova přijede i Zdeněk Pohlreich
Do Rožnova přijede v létě kuchař Zdeněk Pohlreich. foto: Plakát.

Rožnov - „Ten vývar je silnej jak noha vod kulečníku,“ „Hrabeš se v tom jak panic ve vagíně,“ nebo „Leda, že by se brambory zkřížily s filckama a začly se samy škrábat.“ Tak to je jen lehký nástřel hlášek známého televizního kuchaře Zdeňka Pohlreicha. Možná zazní i na Garden Food Festivalu v Rožnově v sobotu 30. června a v neděli 1. července, kde se populární prostořeký kuchtík objeví, jelikož je tváří festivalu.
   Garden Food festival - přehlídka dobrého jídla a pití pod širým nebem – se v létě v Rožnově p. R. představí poprvé. Na Moravě proběhne ještě v Olomouci, Ostravě a Zlíně. Návštěvníkům přinese vybrané lahůdky od nejlepších lokálních restaurací, pokrmy špičkových tuzemských šéfkuchařů i netradiční delikatesy a regionální i zahraniční speciality.
   „Podobná akce nám ve městě chyběla. Nějakou dobu jsme o tom diskutovali a usilovali o realizaci. Nyní jsme rádi, že můžeme turistům a především Rožnovákům nabídnout elitní kuchaře a profesionály a všichni budou moci ochutnat různé speciality. Důležité je, že lidé se mohu těšit i na regionální prodejce a jejich produkty, na místní restauratéry, to vše v krásném prostředí našeho městského parku,“ konstatoval místostarosta Rožnova pod Radhoštěm Jan Kučera, jenž věří, že lidé si velkou dvoudenní přehlídku plnou gurmánských specialit nenechají ujít. „Taková akce u nás ještě nebyla, navíc první den v sobotu jede do Rožnova parní vláček, takže je to ideální pozvánkou strávit první víkend prázdnin u nás v Rožnově,“ dodal místostarosta Kučera.
   Na Garden Food Festivalu si přijdou na své milovníci vybraných delikates, ale i příznivci tradiční české kuchyně. „Návštěvníci se zde mohou seznámit se zajímavými gastro koncepty z celé republiky i ze zahraničí,“ uvádí za organizátory Pavel Vysloužil a dodává: „Ochutnat budou mít možnost i exotické pokrmy, hmyzí delikatesy, lanýže, ústřice, foie gras a další speciality z jater kachen a hus, farmářské a regionální produkty, destiláty, tuzemská i zahraniční vína či pivo z minipivovarů.“
   Na akci mohou návštěvníci potkat i další osobnosti české gastronomické scény z regionálních i známých tuzemských restaurací. Objeví se zde také například herečka a spisovatelka Markéta Hrubešová, která bude letos nejen v roli kuchařky, ale i průvodkyní festivalovým programem. Po oba festivalové dny bude na jednotlivých místech připravený i další gastronomický program včetně porcování obřích ryb, papričkové ohnivé show a dalších zajímavých kulinárních prezentací.
   Vstupenky na jednotlivé akce jsou již nyní v předprodeji v síti TicketPortal. Ve všech festivalových areálech bude opět platit jednotná festivalová měna – grešle. „Letos jsme ale připravili novinku v podobě moderního elektronického systému, díky kterému bude placení komfortnější, jak pro vystavovatele, tak pro návštěvníky,“ řekl Pavel Vysloužil.
   Garden Food Festival je regionálním festivalem dobrého jídla a pití, který není svázán žádnými hranicemi. Každou z akcí pravidelně navštěvuje přes 12 tisíc návštěvníků. Projekt si klade za cíl dlouhodobě ukazovat široké veřejnosti ve městech, krajích i v celé republice, že v daném regionu je řada kvalitních restaurací a kuchařů, kteří dělají svoji práci s radostí a dobře. Projekt podporuje místní výrobce a farmáře, regionální potraviny a značky, cestovní ruch ve městě i kraji, propaguje gastroturistiku. Současně přináší nové trendy v gastronomii, ukazuje zajímavé koncepty, přiváží špičkové kuchaře.
ECHO Valašska, Marek Havran, destinační manažer MěÚ Rožnov p. R.