Že by mělo krajské město novou tradici? Chystá se první Zlínský filmový víkend
Že by mělo krajské město novou tradici? Chystá se první Zlínský filmový víkend
foto: FILMFEST

Zlínský kraj – Jedinečnou atmosféru zlínských Filmových ateliérů a setkání s úspěšnými tvůrci, kteří zde začínali, budou mít možnost zažít návštěvníci 1. Zlínského filmového víkendu. Organizátoři navazují na projekt Filmového Tesáku a zakládají novou tradici tematických setkání ve Zlíně. Poprvé se uskuteční od 11. do 13. listopadu.
Filmový víkend nabídne projekce zajímavých snímků, setkání s filmovými osobnostmi i exkurze po areálu ateliérů. Součástí bude i promítání pásma krátkých filmů, jejichž vznik byl podpořen Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN a které získaly významná ocenění doma i v zahraničí.

„Své filmy i své zlínské stopy na 1. Zlínském filmovém víkendu postupně představí režiséři Michal Nohejl, Tomáš Hodan a Dan Svátek,“ uvedla za organizátory Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu a dodala, že si tvůrci v doprovodu svých hostů také zavzpomínají na léta strávená ve Zlíně a společně se pak s účastníky besedy vydají na noční prohlídku míst spojených s jejich studii.

Pátek 11. listopadu

V tento den bude od 17 hodin na programu oceňovaný film Okupace. Následovat bude v 19 hodin beseda s režisérem Michalem Nohejlem a kameramanem Janem Basetem Střítežským.

Sobota 12. listopadu

Sobota bude patřit filmům režiséra Dana Svátka. Ve 14:30 hodin proběhne promítání úspěšného snímku Úsměvy smutných mužů. V 17 hodin bude uvedena mimořádná projekce rozpracovaného filmu Dvě slova jako klíč, který opět vychází z knihy spisovatele Josefa Formánka. Oba tvůrci pak budou společně s producentem filmu Martinem Gazdou z IS Produkce k diskutovat s diváky od 19 hodin.

Neděle 13. listopadu

Ve 14:30 hodin uvedou režisér Tomáš Hodan a trikový specialista Boris Masník dokumentární film Filmový dobrodruh Karel Zeman. Půjde o netradiční projekci, která se bude konat v původním velkém ateliéru. Další film Tomáše Hodana Poslední závod začne v 17 hodin. Do třetice se s režisérem bude možné setkat na besedě v 19 hodin.

Pásma krátkých českých filmů budou uvedeny v sobotu 12. a v neděli 13. 11. od 11:30 hodin pod názvem FILMTALENT Stars.

Samostatné exkurze po areálu Filmových ateliérů proběhnou v pátek 11. listopadu od 15:30 hodin, v sobotu 12. a v neděli 13. listopadu od 10:00, 13:00 a 15:30 hodin.

Zuzana Gregůrková