Výstavní prostory Sušáku oživí nově připravené výstavy
Výstavní prostory Sušáku oživí nově připravené výstavy
foto: Betakova

Rožnov - Do druhé poloviny sezóny připravili pracovníci dokumentačního oddělení novou výstavu s názvem Fotoateliéry a fotografové lázeňského Rožnova, která je realizována ze sbírek starých fotografií Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a dokumentuje činnost stálých i sezonních lázeňských fotoateliérů a fotografů působících v Rožnově.
   „Výstava představuje výběr z bohatého sbírkového fondu, ze kterého byly k této příležitosti využity portrétní a  skupinové fotografie, záběry zachycující krajinu, společenské události i jednotlivé osobnosti, ale také motivy dokumentující lidovou architekturu, řemeslné, stavební a zemědělské činnosti, lidové kroje či městský oděv,“ pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.
   Dobové fotografie tvořící tuto sbírku se vztahují zejména k historii regionu Valašska, především Rožnova p. R. a časově pokrývají druhou polovinu 19. století a první polovinu 20. století. Důležitou součástí výstavy jsou ateliérové portrétní fotografie, společenské fotografie dokumentující aktivity spolků a různé slavnosti a rodinné fotografie, které jsou obvykle součástí různých pozůstalostí.
V rámci Mezinárodního folklorního festivalu Jánošíkov dukát je do výstavní nabídky zařazena výstava fotografií slovenského fotografa Vladimíra Lindera žijícího v Kanadě, nazvaná „Emócie gotiky z baziliky svätého Jakuba v Levoči,“ která potrvá do konce srpna 2019.
   Současně je k vidění výstava rožnovské výtvarnice Ludmily Vaškové mapující autorčinu tvorbu – kresbu, ilustrace, malbu, grafiku, keramiku nazvaná Sbírání v zahradě. Jedná se o soubornou výstavu při příležitosti autorčina životního jubilea.
   Vstup na výstavy je zdarma ke každé zakoupené vstupence. Otevírací doba výstavy je shodnás otevírací dobou muzea.
VMP