Výstava: Tadeáš Kotrba – Řeka
Výstava: Tadeáš Kotrba – Řeka
foto: Anna Pleslová

Val. Meziříčí – Svébytnou instalací obrazů narážející na ekologickou katastrofu nás provede autor výstavy Tadeáš Kotrba. Komentovaná prohlídka výstavy nesoucí název „Řeka“ se uskuteční ve čtvrtek 4. listopadu v 16.00 hodin v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí. Výstavu můžete navštívit až do 14. listopadu 2021.
   Ucelená instalace šitá na míru prostoru Galerie Kaple, na níž autor pracoval několik dní, je pro dosavadní prezentaci obrazů Tadeáše Kotrby velmi inovativní. Jedná se o kompozici obrazu a obrazových objektů narušující výrazný a těžký prostor galerie. Dlouhé kosodélníky pláten galerijní prostor dekonstruují a zároveň odkazují na motiv řeky. Jak název výstavy napovídá, je řeka stěžejním tématem výstavy. Město Valašské Meziříčí totiž leží mezi dvěma řekami a autor hlavně reaguje na ekologickou katastrofu na řece Bečva. Instalace je tak jedinečná, že se již nikdy nebude opakovat.
   Tadeáš Kotrba na svých dílech lyricky zachycuje svou rodinu, ale zároveň pracuje s kresbami svého otce, sochaře a malíře Maria Kotrby. Původně drobné kresbičky obrazů překresluje na větší formáty maleb a skrze proplétání démonických, andělských a lidských postav zhmotňuje osobní příběhy a dává je do jiných kontextů.
   Tadeáš Kotrba vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté v roce 2012 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Grafika I, J. Lindovský; ateliér hostujícího pedagoga J. Merty; ateliér Malba III, M. Rittstein. V roce 2011 uskutečnil stáž na Central Saint Martins College of Art and Design v Londýně, ve Valašském Meziříčí byl finalistou Ceny Rudolfa Schlattauera v roce 2016, vystavuje doma i v zahraničí.
   Výstavu je možné zhlédnout ve všední dny mimo pondělí od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 17 hodin. Návštěva galerií je podmíněna přísnými hygienickými pravidly, jež stanovuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Více informací o výstavách naleznete na stránkách Galerie Kaple: www.kaple.kzvalmez.cz
MgA. Vlasta Červenková, galeristka