Valašské zkušebny 5
Valašské zkušebny 5
foto: TKA

Rožnov – Pátek 10. září 2021 - 17:00 - Vrátnice a přilehlé prostory
   Dnes už tradiční přehlídka místních hudebních spolků se uskuteční na „tesláckém" náměstí a v přilehlém klubu Vrátnice. Letos zahrají ME2D, Perly sviním, Backfliping Dog, Národní divadlo, Extaaze, Ronjam, Undertow a vzácným hostem budou Už jsme doma. Časový harmonogram bude upřeněn cca týden před akcí.
   Vstupné 100 Kč. Předprodej od 24. 8. 2021 v kanceláři T klubu, TIC nebo online.
   Akce je spolufinancována Zlínským krajem a proběhne dle platných hygienických opatření.
Už jsme doma
  Jak v České republice, tak v zahraničí není podobná hudba, jakou UJD hraje, k nalezení. Je divoká, naléhavá, zároveň kompozičně náročná, do detailu propracovaná s nadčasovými texty. Typický je zvuk trubky, sbory, neuvěřitelné tempo a živá vystoupení, která oplývají silnou energií. Snad i proto jejich publikum s nimi nestárne.
   Ač se pro neznalce může zdát jejich hudba chaotická, náhodně poskládaná či improvizovaná, opak je pravdou. V jejich hudbě záleží na každém tónu, detailu, na kázni kapely a podobně jako v symfonickém orchestru hrají muzikanti podle partitury. Nedílným rukopisem kapely je i vizuální stránka, kterou obstarává výtvarník a nehrající člen Martin Velíšek.
   Kapela Už jsme doma vznikla v Teplicích v roce 1985. Na české scéně patřili a patří do rodiny skupin jako Psí vojáci, Dunaj, Dybbuk či Krásné nové stroje. Před Listopadem byli totalitním systémem dotlačeni téměř do ilegality, víceméně bez možnosti legálně hrát na veřejnosti nebo nahrávat desky. Po Listopadu však záhy pronikli především díky své sofistikované originalitě, píli a vůli, do evropských klubů a vzápětí až na severoamerický kontinent a do Japonska, kde slavili a stále slaví úspěch při pravidelném koncertování.
   Kapela často podniká výpravy do dalších oblastí umění – hudba k animovaným filmům (večerníček Krysáci; Fimfárum – za hudbu byl Míra Wanek nominován na Českého lva), divadlu (Ex-divadlo Zvolen, Minor, atd.).
TKA