Daniel Grohmann vystavuje svou poctu Medkovi
Daniel Grohmann vystavuje svou poctu Medkovi
Daniel Grohmann v ateliéru. Dokončovací práce na obrazu (Akce vlna – proměna) r. 2021 foto: M. Homza

Vsetín – Od 15. září 2021 bude v Galerii Stará radnice, Horní náměstí 1 Vsetín, zahájena výstava obrazů vsetínského rodáka a malíře Daniela Grohmanna, který představí část nových pláten, inspirovaných dílem Mikuláše Medka, který žil v letech 1926-1974. Muže, jehož tvorba z něj dělá jednoho z našich nejvýznamnějších poválečných umělců. Výstava nazvaná Momentum Medek představuje předmět malířovy fascinace – objekty, které Medek nazval Akce I (Vajíčko)1955, Akce II (Vlna)1956, jejichž kompozice se mění z původní modré barvy v červenou a je středobodem této výstavy. V cyklu „Momentum Medek“ malíř použil některé nedokončené práce svého uměleckého předchůdce, aby jejich novou interpretací vytvořil vlastní sdělení. V dalších částech si pak Grohmann od umělce půjčuje motivy, které eklekticky propojuje a originálně je rozvíjí pomocí propůjčených výtvarných technik. Cyklus 48 děl, na kterém Daniel Grohmann pracoval víc než čtyři roky, je vystaven jako celek poprvé a je jakousi poctou umělce umělci, kterému vzdává hold k jeho nedožitým 48 letům.
   „Zdá se mi, že Mikuláš Medek je pořád neprávem opomíjen," říká Grohmann. "Každý velký umělec si zaslouží svého následovníka. Stejně jako měl Emil Filla za vzor P. Picassa a E.Špála se shlédl v Goghovi, tak i já se cítím být jakýmsi pozůstalým učněm Mikuláše Medka. Napodobování mistrů je odjakživa procesem učení a zároveň také největší poctou, jakou může dát umělec umělci." 
   "Uměleckou výpůjčku, či parafrázi, zároveň ale považuji za eticky velmi citlivé téma," dodává Grohmann. "Co by na to řekl samotný Medek, nedokážu odhadnout. Zacházení s jeho odkazem je pro mě nesmírně důležité a v našem nevyřčeném dialogu hrálo velkou roli. Ptal jsem se v duchu autora, jak bych to měl udělat. Co mě při tom napadalo, neumím popsat, ale záznam té emoce je teď zpřístupněn v galerii, do které jsou všichni srdečně zváni.“
  Výstava potrvá do 10. října.
Ing. Jakub Šnevajs, PR a média, Dům kultury Vsetín, spol. s r.o.